Seniorom – życzenia i bal

0
1611

– W imieniu całego zarządu składam wszystkim seniorom najlepsze życzenia, przede wszystkim dużo zdrowia oraz wszystkiego najlepszego na dalsze lata – tymi słowami zaczął uroczystość z okazji obchodów Dnia Seniora w Bolkowie Tadeusz Poczta, prezes oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. – Życzymy wszystkim seniorom 100 lat – dodał.

Zebrani w sali domu kultury w Bolkowie seniorzy dostali życzenia od przedstawicieli władz gminy, burmistrza Jarosława Wrońskiego i powiatu – starosty Stanisława Laskowskiego. Były to życzenia przede wszystkim zdrowia, spełnienia marzeń oraz społecznej życzliwości. Szczególnie, dyplomami od gości z powiatu, oraz upominkami od zarządu oddziału związku, emerytów w Bolkowie, uhonorowano najstarszych członków bolkowskiego PZERiI. Obdarowano osoby, które w tym roku ukończyły 80 lub 85 lat. Są to: Wanda Bej, Jan Pawłowski, Anna Rodak, Kazimiera Błońska, Zofia Przepiórka, Julita Roman, Stanisław Tomaszek, Halina Woźniak, Stefan Żelichowski.
– Międzynarodowy Dzień Seniora, inaczej zwany dniem osób starszych, został ustanowiony 14 grudnia 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Dzień Seniora obchodzony jest w kilku wariantach: 1 października jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 października jako Europejski Dzień Seniora, oraz 20 listopada jako Ogólnopolski Dzień Seniora. Wszystkie te daty mają jeden cel – kształtowanie społecznego postrzegania osób starszych oraz podejmowanie wszelkich działań mających na celu zapewnienie im godnego życia. Do najważniejszych zadań należy więc walka z wykluczeniem osób w podeszłym wieku z życia społecznego, ułatwienie tym osobom dostępu do opieki medycznej, a także do pełnego dostępu do życia kulturalnego i społecznego. Obchody Dnia Seniora zwiastują też nieuchronną rewolucję demograficzną. Obecnie na świecie żyje około 600 milionów osób powyżej 60 roku życia. W Polsce seniorzy powyżej 65 roku życia stanowią 13% społeczeństwa. Należy też podkreślić, że seniorzy są skarbnicą życiowej mądrości, którą można nabyć tylko wraz z wiekiem – powiedział prezes Tadeusz Poczta.
Seniorów odwiedzili tego dnia również bolkowscy policjanci. Złożyli im życzenia i zajęli się uświadamianiem zagrożeń, których ofiarami padają często najstarsi obywatele. Podzielili się z obecnymi na sali seniorami wiedzą o najnowszych sztuczkach oszustów, w tym internetowych. I ostrzegali przed nimi rozdając także ulotki, które można było zabrać do domów, by tam poznać je dokładnie i podzielić z innymi domownikami.
Resztę popołudnia i wieczór seniorzy spędzili na zabawie. Pierwsze taneczne pląsy wykonywali już podczas występu śpiewających gości – zespołu ludowego „Bolkowianie”. A potem tylko na chwilę doznawali wytchnienia od grających do tańca instrumentalistów i wokalistów „Marka i Rysia” z Wałbrzycha. Był to miło spędzony czas w przyjacielskim gronie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię