Lechici w Paszowicach

0
1553

Zespół „Lechici” z Grodna powstał w październiku 1989 r. przy Związku Polaków na Białorusi. Działalność koncertową zaczął już od 1990 r. Założycielem i kierownikiem Zespołu jest p. Regina Zawadzka – doświadczony pedagog, animator kultury polskiej na Białorusi oraz badacz tradycyjnego repertuaru polskiego z okolic Grodna.
Repertuar zespołu to tradycyjne pieśni zachowane wśród mniejszości polskiej na Kresach Wschodnich, często już poza powszechnym ludowym obiegiem o archaicznych cechach morfologicznych charakterystycznych dla tego obszaru: pieśni obrzędowe, religijne, patriotyczne. Zespół także wykonuje pieśni o charakterze narodowym oraz własne utwory inspirowane lokalnym folklorem.
Poza repertuarem wokalnym „Lechici” odtwarzają tradycyjne tańce, obrzędy oraz widowiska oparte na miejscowych legendach i przekazach. Zespół tworzą młodzi ludzie – przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci, których łączy zamiłowanie do tradycyjnej kultury. Ich pełne zaangażowania i wręcz „energetyczne” występy zawsze spotykają się z entuzjastyczną reakcją publiczności, o czym będziemy się mogli przekonać już w sobotę, 13 października, podczas koncertu patriotycznego „Kresowianie – Niepodległej” w świetlicy w Paszowicach. Początek koncertu o godzinie 12.
Zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię