Powakacyjne obrady

0
1661

31 sierpnia br. po raz 47. obradowała Rada Miejska w Bolkowie. Powakacyjne oraz przedwyborcze posiedzenie – jedno z ostatnich w kadencji, w sali Gminno-Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Bolkowie odbyło się z udziałem grupki mieszkańców gminy.
Sierpniowy porządek obrad uzupełniono wpisaniem zmian w budżecie związanych z dotacjami na remont placu manewrowego przy SP w Bolkowie i odnowieniem budynku świetlicy wiejskiej w Starych Rochowicach. Kilka z planowanych do podjęcia uchwał dotyczyło studium zagospodarowania przestrzennego gminy. Jednak dyskusja przebiegała wielowątkowo.

Informacja burmistrza Bolkowa z działalności w okresie międzysesyjnym obejmowała czas od 23 czerwca do 30 sierpnia. W tym okresie burmistrz podpisał m.in. regulamin organizacyjny urzędu miejskiego, zmiany w tegorocznym budżecie, zarządzenia w sprawie dzierżawy i zbycia nieruchomości gminnych, dowozu niepełnosprawnych dzieci, wykazu nieruchomości do zbycia. Powierzono obowiązki nowej skarbnik gminy Jolancie Majtczak i upoważniono ją do działań w imieniu burmistrza. – Podpisano umowy na zbycie dwóch lokali mieszkalnych i jednego użytkowego oraz ogłoszone zostały przetargi na lokal mieszkalny i użytkowy w Wierzchosławicach – wyjaśnił burmistrz. – Zakładowi budżetowemu zlecono wykonanie remontu świetlicy wiejskiej w Starych Rochowicach – w ramach środków pozyskanych z programu „Mała odnowa wsi” , a na początku września rozpocznie się realizacja pierwszego etapu remontu nawierzchni drogi w tzw. górnym Wolbromku. Zakład budżetowy zakończył realizację zadania wymiany nawierzchni placu manewrowego przy SP w Bolkowie – dodał J. Wroński. Burmistrz poinformował, że podpisano przedłużenie udziału OSP w Sadach Dolnych w KSRG. Ponadto Jarosław Wroński podziękował organizatorom letnich imprez: sołtysowi i radnemu Świn i sołtysowi Starych Rochowic za dożynki wiejskie, sołtysowi i „Lipowianom” za przegląd piosenki ludowej, organizatorom festynów w Mysłowie i Wolbromku. Pogratulował też Michałowi Szczypkowi, inicjatorowi „Czatów zamkowych”, których 7. edycja odbyła się w tym roku i organizatorom Castle Party oraz sołtysowi Radzimowic Wiktorowi Urbańczykowi za „Świat kultur”. Burmistrz Wroński poinformował o wizycie 76-osobowej delegacji dawnych mieszkańców Bolkenhain z burmistrzem Borken oraz podziękował zespołom muzycznym i tanecznemu za uświetnienie spotkania z zagranicznymi gośćmi swym występem. – Wiadomo już, otrzymałem zapewnienie, że naszym partnerom z Borken udało się uzyskać pomoc z landu na remont murów miejskich i pomoc kościołowi w Bolkowie – będzie to około 200 tysięcy złotych – wyjawił burmistrz.
Sprawozdania z działalności stałych komisji rady za pierwsze półrocze 2018 r. złożyli ich szefowie. O pracy komisji rewizyjnej mówił Wiesław Tomaszek, zastępca nieobecnej jej przewodniczącej Doroty Pajor. Ten sam radny złożył raport z pracy komisji rolnictwa leśnictwa i ochrony środowiska. O pracy komisji Budżetu infrastruktury i rozwoju gospodarczego mówił Mirosław Pustuła, który przewodniczy teraz całej radzie. O tematach podejmowanych na posiedzeniach komisji Zdrowia, oświaty, kultury, sportu i współpracy z gminami zagranicznymi opowiedziała Bogusława Kałużna, a Komisję spraw społecznych, bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej omówił Paweł Szymański.
Wiceprzewodnicząca rady, Elżbieta Kramarczuk, pielęgniarka w SP ZOZ wyjawiła, że na zaplanowaną na 8 września „białą sobotę” niemal nie ma już miejsc na większość badań. Wyliczyła te, na które jeszcze można się zapisać i orzekła, że placówka nie spodziewała się takiego zainteresowania akcją.
Radni pytali oraz wnosili wnioski do realizacji już lub w przyszłym roku. Marek Kwiatkowski zwrócił uwagę na suszę i pytał jakie kroki władze podjęły od czasu jego poprzedniej interpelacji na ten temat, którą złożył około pół roku wcześniej. – Nie widzę też żadnych środków na wodę w zmianach do budżetu – zauważył. – Ta sprawa bardzo mnie niepokoi – stwierdził radny. Radna Małgorzata Ciołko także pytała o wodę. – Czym spowodowane jest ograniczanie dostaw wody dla gospodarstw domowych? Ile kosztuje transport wody z Marciszowa do Wierzchosławic? – pytała. M. Ciołko wnosiła też o zainstalowanie progów zwalniających w miejscu zgodnym z przepisami, przy ulic Poprzecznej. Radny Wiesław Tomaszek zgłosił wniosek o pokrycie asfaltem drogi – działki 318 i wycięcie drzew. – Jeśli nie w tym roku, to w przyszłym – apelował. Bogusława Kałużna prosiła o montaż samozamykaczy przy furtkach ogródka jordanowskiego „Krysia” oraz przycięcie bujnej roślinności przy ulicy Mickiewicza od strony schroniska młodzieżowego. Radny Paweł Szymański wnioskował zaś o wycięcie suchych drzew i gałęzi przy drodze prowadzącej do stacji w Starych Rochowicach. Radny Kazimierz Małecki interesował się postępem prac przy adaptacji dawnego kościoła na galerię historyczno – artystyczną oraz rewitalizacji rynku, a radna Beata Magierowska obwodnicą Bolkowa i granicami działek okolicznych mieszkańców.
Jesteśmy w stanie ciągłej suszy. Wody brakuje w Wierzchosławicach, Świnach, Starych Rochowicach, części Bolkowa. To fakt, że kupujemy ją w Marciszowie. Jeśli chodzi o wodę, do Wierzchosławic dostarcza ją przedsiębiorstwo prywatne i OSP z Wałbrzycha, co kosztuje nas paliwo – około 200 – 300 złotych dziennie. Kupujemy tej wody 50 – 80 m3 dziennie. Najtrudniej jest w Wierzchosławicach, ale dowozimy też wodę do Wolbromka, Lipy, Jastrowca i Kaczorowa. Wkrótce gotowa będzie dokumentacja hydrologiczna dla obiektów czerpiących wodę przy ulicy Polnej, a wkrótce zamierzamy kupować wodę bezpośrednio od gminy Marciszów. Będą wykonywane odwierty w trzech miejscach: na działce Skarbu Państwa w Lipie, prywatnej w Wierzchosławicach oraz w Bolkowie. Odwierty będą głębokie, bo do 100 – 120 metrów, a środki pochodzić będą z zarządzania kryzysowego, na który składa się 2% budżetu – wyjaśnił J. Wroński. – Prace w dawnym kościele zaawansowane są w kilkunastu procentach, w tej chwili wymieniana jest więźba dachowa. Wykonawca ma w tym roku do przerobienia około 3 milionów złotych. W najbliższym czasie podwykonawca ma zająć się wieżą. Rewitalizacja rynku zaczęła się od ulicy Jaworskiej i przebiega zgodnie z planem – stwierdził burmistrz. – Samozamykacz na furtce ogródka jordanowskiego zostanie zamontowany, a wycinkę drzew zapiszemy na rok przyszły dodał.
Rozpatrzono projekty uchwał, które przyjęto jednogłośnie. Zdecydowano o utworzenia odrębnych obwodów głosowania w wyborach do rad gminy, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m. st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zarządzonych na dzień 21 października 2018 r. w filii DPS oraz ZOL w Bolkowie. Takie odrębne obwody głosowania w zakładzie opieki zdrowotnej, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym oraz w oddziale zewnętrznym takiego zakładu i aresztu można tworzyć, jeżeli w dniu wyborów będzie w nim przebywać co najmniej 15 wyborców. – „Ustalono, że zarówno w Domu Pomocy Społecznej w Jaworze Filia w Bolkowie, jak i w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Bolkowie w dniu wyborów, tj. 21 października 2018 r., przebywać będzie wymagana do utworzenia odrębnych obwodów głosowania liczba wyborców” – podano w uzasadnieniu.
Uchylono uchwałę Rady Miejskiej w Bolkowie z 22 czerwca 2018 r. w sprawie zmiany własnej uchwały z 23 lutego 2001 w sprawie ustalenia opłaty targowej na obszarze miasta Bolków. „Przedłożoną uchwałę należy podjąć z uwagi na omyłkową zmianę uchwały nr XXX/212/01 Rady Miejskiej w Bolkowie z dnia 23 lutego 2001r. w sprawie ustalenia opłaty targowej na obszarze miasta Bolków, która została wycofana z obrotu prawnego uchwałą nr XII/90/15 Rady Miejskiej w Bolkowie z dnia 30 listopada 2015 r. w sprawie opłaty targowej” – wynika z uzasadnienia do tej uchwały. Radni zmienili również uchwałę nr XII/90/15 Rady Miejskiej w Bolkowie z 30 listopada 2015 r. w sprawie opłaty targowej.
Radni postanowili o przystąpieniu do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Bolków – edycja 2018 r. „Od strony merytorycznej podjęcie niniejszej uchwały jest wynikiem potrzeby dokonania pełnej aktualizacji obecnie obowiązującego studium, stwierdzonej w uchwale Nr XLV/290/18 Rady Miejskiej w Bolkowie z 22 czerwca 2018r. w sprawie aktualności studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Bolków oraz obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. (…) Przeprowadzona w roku 2018 analiza zmian w zagospodarowaniu przestrzennym gminy Bolków wykazała dezaktualizację obecnie obowiązującego studium, uchwalonego uchwałą Nr XIX/144/2000 Rady Miejskiej w Bolkowie z 17 marca 2000 r. ze zmianami, i potrzebę opracowania jego pełnej aktualizacji. Zadanie to w programie prac planistycznych zostało przewidziane na lata 2018 – 2022. Podjęcie niniejszej uchwały jest niezbędne dla zainicjowania tych prac” wyjaśnia uzasadnienie. W konsekwencji podjęto również uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Bolków, co wyjaśnia kolejne uzasadnienie: „ Od strony merytorycznej podjęcie niniejszej uchwały jest wynikiem potrzeby dokonania korekty studium w zakresie 3 obszarów, położonych w obrębach Sady Górne, Sady Dolne oraz Wolbromek, w granicach oznaczonych na załącznikach graficznych do niniejszej uchwały. Zmiana studium ma na celu umożliwienie zrealizowania na w/w obszarach zamierzeń inwestycyjnych wskazanych we wnioskach złożonych na ręce Burmistrza Bolkowa, tj.: na obszarze położonym w obrębie Sady Górne – zabudowy mieszkaniowej oraz zagrodowej o charakterze ekstensywnym, a także funkcji rekreacyjno–wypoczynkowych, na obszarze położonym w Sadach Dolnych – zabudowy zagrodowej, na obszarze położonym w Wolbromku – zabudowy usługowej oraz produkcyjnej o charakterze ekstensywnym, a także funkcji rekreacyjno–wypoczynkowych.
Radni wpisali także zmiany do tegorocznego budżetu gminy.
M. Ewa Kacperska