Jaworska spartakiada trzeźwości [FOTO]

0
3004

Po raz jedenasty Charytatywne Stowarzyszenie Pomocy Osobom Uzależnionym, Współuzależnionym i Ofiarom Przemocy AZYL w Jaworze zaprosiło nie tylko mieszkańców miasta, ale całego powiatu na Spartakiadę Rodzin Abstynenckich. – Warunek udziału w naszej Spartakiadzie jest jeden: trzeźwość – podkreśla prezes Stowarzyszenia AZYL Dariusz Kudłacz, organizator imprezy.

Tradycją abstynentów jest m.in. to, że na spartakiadzie spotykają się członkowie zaprzyjaźnionych klubów, stowarzyszeń i grup AA. W tym roku Jawor odwiedzili m.in. abstynenci ze Strzegomia, Złotoryi, Legnicy, Milicza i Obornik Śląskich. Jedną z form promowania trzeźwego stylu życia są imprezy plenerowe. Na jaworskiej spartakiadzie nie można było się nudzić. Wśród licznych konkurencji znalazły się gry i zabawy – rodzinny golf, boule, gogle z torem przeszkód, strongman, zawody strzeleckie i szczudła. Najlepsi otrzymali medale, dyplomy i nagrody.
Jedną z atrakcji Spartakiady jest też loteria fantowa, z której dochód przeznaczony będzie na działalność Klubu AZYL – pomoc osobom uzależnionym i ich rodzinom. Inicjatywę jaworskich alkoholików od lat wspierają lokalni samorządowcy. Również i w tym roku Spartakiadę odwiedził starosta Stanisław Laskowski i burmistrz Emilian Bera. Licznie uczestniczyli też radni.
Podczas spartakiady udzielali się ratownicy medyczni, którzy przeprowadzili szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Nie zabrakło też jaworskich policjantów, którzy udostępnili do zwiedzania radiowóz. Klub Strzelecki UR przeprowadził zawody strzeleckie, a stowarzyszenie Patria Nostra z Pomocnego pobawiło się z dziećmi bańkami mydlanymi. Najmłodsi mieli też zapewnione inne atrakcje, przygotowane przez członków stowarzyszenia AZYL. Mogły m.in. pomalować farbami gipsowe figurki, pozjeżdżać na dmuchańcu lub wziąć udział w konkurencjach.
Tego dnia nie brakowało też smakołyków. Były domowe ciasta, kiełbaski i kaszanki z grilla, gofry oraz pyszny żurek. Wszyscy spróbowali też cukierków, których cały kosz przyniósł burmistrz Emilian Bera.
Podsumowaniem wieczoru był koncert Piotra Nagiela. Artysta nie tylko zaśpiewał, ale też przekazał ważne słowa dotyczące trzeźwości. – Twoje trzeźwienie nie jest takie, jak opowiadasz na mityngach, ale takie, jakie są relacje w twojej rodzinie – powiedział do zgromadzonych. Wiele osób uzależnionych to rozumie, są też tacy, którzy muszą się dopiero tego nauczyć. Do tego oczywiście potrzebna jest ich chęć i dobra wola. Szeroko pojęta trzeźwość dotyczy jednak nie tylko alkoholików, narkomanów czy uzależnionych od innych rzeczy. Z pomocy AZYLU korzystają też rodziny osób uzależnionych, ofiary przemocy psychicznej i fizycznej. Działalność Stowarzyszenia opiera się na wzajemnym wspieraniu się oraz konsultacjach ze specjalistami. Każdy może skorzystać z tej pomocy.