Za nami kolejna edycja Nocy w Muzeum. W piątek, 18 maja jaworską instytucję zwiedziło kilkaset osób. Wernisaż wystawy „Księstwo jaworskie i legnickie w kartografii niderlandzkiej” przyciągnął uwagę regionalistów i miłośników historii i ikonografii dawnej stolicy księstwa Piastów. W świat ukrytych znaczeń legend zapisanych na dawnych planach wprowadził kustosz Mirosław Szkiłądź, kurator wystawy.
Kolekcja najstarszych map naszego regionu pochodzi ze zbiorów dr Kazimierza Kozicy, kartografa z Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie. Ekspozycję przygotowano dzięki współpracy z Muzeum Miejskim we Wrocławiu. Dla miłośników sztuki współczesnej przygotowano niemałą atrakcję. Był nią wernisaż wystawy „Voyage”, obrazów powstałych w unikatowej technice żel-artu. Jej autorem jest znany kompozytor i artysta, Jan Kanty Pawluśkiewicz. Otwarcie wystawy urozmaicił pokaz filmu prezentujący zespolenie sztuk plastycznych i muzyki w plenerowej scenerii kamienic krakowskiej starówki. Autorką scenariusza tego filmu jest Katarzyna Zybertowicz, kuratorka Galerii Żel-Artu w Krakowie.
Po pokazie, w przestrzeni gotyckiego kościoła bernardynów, obecnej części ekspozycji muzealnej, miało miejsce spotkanie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem, który rozbawił zgromadzoną, jaworską publiczność anegdotami na temat sztuki współczesnej. Spotkanie połączone było z brawurowym popisem kompozytora gry na fortepianie. Na tym jednak nie koniec atrakcji kulturalnych. W niedzielę, przed siedzibą muzeum można było obejrzeć pojazdy z czasów II wojny światowej: jedyną w Polsce replikę czołgu Borgward SDKFZ 301, limuzynę Gestapo oraz wojskowy motocykl. Członkowie Stowarzyszenia „Lehm” z Bolkowa oprowadzali po schronach przeciwlotniczych znajdujących się między ulicą Klasztorną a pl. Jana Kilińskiego. W pokazie uczestniczyło ponad 400 osób. Muzealny weeckend z kulturą i historią zakończył wykład multimedialny pt. „II wojna światowa w Jaworze”. Poprowadził go archiwista Marek Włodarczyk, znawca militarnych dziejów regionu. Na kolejny weeckend Nocy w Muzeum zapraszamy za rok.
Arkadiusz Muła, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaworze