Powitanie wiosny w Górach Sowich

0
547

Od 12 do 14 kwietnia br. Oddział PTTK Ziemi Jaworskiej w Jaworze już po raz 49 zorganizował Rajd Wiosenny „TUPU-TUPU”. Rajd tradycyjnie odbywał się pod hasłem “Turystyka łączy pokolenia”. Działania Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego od wielu lat ukierunkowane są na budowanie więzi międzypokoleniowej polskiej rodziny poprzez turystykę i krajoznawstwo, a także podtrzymywanie więzi społecznych i komunikacji międzyludzkiej, poprzez kontakty seniorów z dziećmi i młodzieżą.
Tym razem nasza trzydniowa impreza odbyła się w Górach Sowich z bazą noclegową w kompleksie wypoczynkowym „Rzeczka” w Rzeczce k/Walimia. Kierownictwo ośrodka przyjęło nas bardzo gościnnie, udostępniając swoją bazę rekreacyjno-sportową oraz noclegowo-żywieniową, czuliśmy się jak w domu i niczego nam nie brakowało. W Rajdzie wzięło udział ponad 80 uczestników i opiekunów, ze szkół podstawowych. Najstarszy uczestnik ukończył 78 lat, a najmłodszy 10, więc była to z pewnością specyficzna sztafeta pokoleń.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pierwszego dnia po wyjeździe z Jawora wyruszyliśmy autokarami do Zagórza Śląskiego, gdzie zwiedzaliśmy zamek Grodno. Dzieje Zamku Grodno to ponad 900 lat historii, zaczynając od czasów Piastów Śląskich, poprzez Koronę Czeską, Święte Cesarstwo Rzymskie, Królestwo Prus, skończywszy na okresie II wojny światowej i pierwszych lat powojennych. Zamek wybudowano na szczycie góry Choina, za czasów Bolka I księcia świdnicko-jaworskiego w XIV w. Malowniczą lokalizację zamku potęguje położone u podnóża góry zaporowe Jezioro Lubachowskie. Z murów zamkowych i wieży mogliśmy podziwiać wspaniałe widoki. Przewodnicy zapoznali nas z historią zamku. Wysłuchaliśmy też legend związanych z zamkiem m.in. o Białej Damie, która do dziś nocami spaceruje po zamkowym dziedzińcu. Z Zagórza udaliśmy się do Rzeczki, gdzie po zakwaterowaniu, wyruszyliśmy w góry, aby zdobyć najwyższy szczytu Gór Sowich – Wielką Sowę o wysokości 1015 m. n.p.m. Należy on do Korony Gór Polskich i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów z przepięknym rezerwatem krajobrazowym i kamienną wieżą widokową z 1906 r. Pogoda i humory dopisywały wszystkim. Dobra widoczność pozwoliła na przeżycie prawdziwej duchowej uczty, można było zobaczyć przepiękną panoramę Sudetów. Drugiego dnia po śniadaniu wszystkie grupy wyruszyły do Walimia, aby poznać tajemnicze podziemia w kompleksie Walim-Rzeczka. Niestety, jak to w kwietniu, pogoda spłatała figla i padający deszcz dał się wszystkim wędrowcom we znaki. Troszkę przemoczeni zwiedzaliśmy wykute w skałach pomieszczenia. Od przewodnika dowiedzieliśmy się, że w czasie II wojny światowej w1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem „Riese” (Olbrzym). Budowa nie została nigdy ukończona, pozostawiając po sobie szereg niedokończonych podziemnych kompleksów o niewyjaśnionym jak do tej pory przeznaczeniu. Prace wykonywali więźniowie z obozu koncentracyjnego Gross Rosen i wielu z nich straciło tam życie. Pozostałą część dnia niektórzy poświęcili na zwiedzanie Walimia i Rzeczki, a bardziej odważni wybrali się na Główny Szlak Sudecki, aby odwiedzić schronisko Zygmuntówka i wejść na Kalenicę.
W sobotę rano rozpoczęło się podsumowanie Rajdu i odbyły się konkursy z wiedzy o Górach Sowich i Dolnym Śląsku oraz konkurs Wiem Wszystko. Ponadto przeprowadziliśmy wiele gier i zabaw sprawnościowych oraz konkurs piosenki turystycznej.
W konkursie „Wiadomości z trasy”- Góry Sowie pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Pańczyk ze Szkoły Podstawowej nr 5, drugie miejsce wywalczył Szymon Miszczyk ze Szkoły Podstawowej w Budziszowie W., a trzecie miejsce Maksym Butkiewicz również ze szkoły w Budziszowie .
W konkursie „Wiem wszystko” zwyciężył Paweł Sycz, drugie miejsce zdobyła Martyna Rak, trzecie – Agata Sycz, wszyscy z SP w Budziszowie.
Tradycyjnie odbył się też konkurs na najlepszą piosenkę turystyczną o rajdzie TUPU-TUPU. Główną nagrodę – gitarę otrzymali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaworze. Wykonana przez nich piosenka z własnym tekstem najbardziej przypadła do gustu komisji. Jury wyróżniło również grupę z SP 5 (wspólny występ uczniów, opiekunek SKKT i rodziców), duet Ola Miśkiewicz i Emilia Witwicka oraz grupę Dzwoneczki, również z SP 5.
W zabawach sprawnościowych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem zwyciężyli: odbijanie piłeczki pingpongowej – Marcel Wojtowicz przed M. Butkiewiczem i Sz. Miszczykiem; podbijanie piłki – Maciej Dobosz przed M. Wojtowiczem i Sz. Miszczykiem; rzuty krążkami – Eliza Demska przed Dawidem Skowronem i Sonyą Melkonyan; rzut piłeczkami do tarczy – M. Butkiewicz przed P. Syczem i Karoliną Bełzą; skakanka (SP) – Ewa Gronostal przed Julią Wan i Samuelem Detyną; skakanka (gimnazjum) – Dominika Pustelnik przed Roksaną Chałupką i Robertem Zawadzkim. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali nagrody rzeczowe: przewodniki turystyczne, sprzęt sportowy i turystyczny oraz słodycze.
W powrotnej drodze zatrzymaliśmy się w Świdnicy i zwiedzaliśmy Kościół Pokoju oraz w Zawiszowie zobaczyliśmy osobliwy pomnik z 1930 r. tzw. Dumającego Bolka.
Organizatorzy rajdu serdecznie dziękują opiekunom, rodzicom i kierownikom poszczególnych drużyn rajdowych – Annie Kurzydło, Dorocie Ignatiuk, Janowi Gagatowi, Annie Orda, Annie Bełza i Urszuli Norko oraz Janinie Detyna za wspaniałą opiekę i przygotowanie dzieci do udziału w rajdzie. Dziękujemy szczególnie sponsorom i darczyńcom rajdu, w imieniu dzieci uczestników Rajdu dziękujemy: Urzędowi Miasta Jawora, Spółce KG Trading z Legnicy, firmie PPHU „DREX” z Jawora oraz Zarządowi Głównemu PTTK w Warszawie. Ponadto dziękujemy Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu za nieodpłatne przekazanie materiałów promocyjnych o regionie. Nad przebiegiem Rajdu oraz nad sprawną organizacją czuwał Komandor Rajdu, Honorowy Przodownik Turystyki Pieszej PTTK Leszek Drabczyk, a pomagali mu przewodnicy, przodownicy turystyki pieszej i górskiej: Henryk Gęsior, Marian Stasiulewicz oraz Eugeniusz Zwierzchowski.
Serdecznie zapraszamy do udziału w naszych następnych turystycznych imprezach, w tym 50 Jubileuszowym Rajdzie Jaworskim i 25 Święcie Cyklistów, które odbędą się w dn. 25-26 maja 2018 r. z zakończeniem w Myśliborzu.
Do zobaczenia na szlaku !
Uczestnicy rajdu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię