Uciekał wieczorem przed policją z wyłączonymi światłami

0
2623
KPP Jawor

W ręce jaworskich policjantów po wieczornym pościgu wpadł kierowca, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Mężczyzna siedzący za kierownicą Renault, na ul. Kuzienniczej najpierw niezgodnie z przepisami używał świateł przeciwmgłowych, a w trakcie ucieczki wyłączył wszystkie światła, aby zgubić ścigający go radiowóz. Po zatrzymaniu okazało się, że kierowca nigdy nie posiadał prawa jazdy, a jego samochód nie miał ważnego przeglądu. Teraz drogowy przestępca odpowie nie tylko za jazdę bez uprawnień, lecz również za nie zatrzymanie się do kontroli drogowej. Czyn ten stanowi bowiem przestępstwo, a nie wykroczenie, za które grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę na ul. Kuzienniczej w Jaworze, kiedy policjanci jaworskiej drogówki postanowili zatrzymać do kontroli kierującego Renault. Siedzący za kierownicą tego samochodu mężczyzna poruszał się bowiem swoim samochodem z włączonymi światłami przeciwmgłowymi pomimo normalnej przejrzystości powietrza. Kierowca tego pojazdu widząc radiowóz i sygnały dawane  przez funkcjonariuszy do zatrzymania najpierw zwolnił, sygnalizując chęć zatrzymania a następnie gwałtownie przyspieszył. Mundurowi podjęli więc pościg za uciekającym samochodem. Kierujący Renault pomimo, wyraźnych sygnałów świetlnych i dźwiękowych, nie zamierzał się zatrzymać i poddać kontroli drogowej, uciekając ze znaczną prędkością ulicami miasta i łamiąc liczne przepisy. W pewnym momencie, po wjechaniu w jedną z ulic zgasił światła swojego pojazdu i kontynuował ucieczkę licząc, że zgubi policyjny pościg. Pomylił się, gdyż po kilkuset metrach został zatrzymany.

Wtedy okazało się, że za kierownicą Renault siedział 24-letni mieszkaniec gminy Męcinka. Nie zatrzymał się on do kontroli, gdyż nigdy nie miał prawa jazdy. Dodatkowo okazało się, że samochód, którym się poruszał nie miał ważnych badań technicznych. 24-latek próbował tłumaczyć się, że nie zatrzymał się, gdyż nie zauważył policjantów. Dlaczego jednak uciekał przed ścigającym go radiowozem i to z wyłączonymi światłami, tego już wyjaśnić nie potrafił.

Teraz podejrzewany za swoje czyny odpowie przed sądem. Zgodnie z nowym przepisami, za popełnione przestępstwo, jakim jest nie zatrzymanie się do kontroli drogowej grozić mu może nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Przypominamy nowe przepisy:

  • Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.
  • Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców.
  • Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.
  • Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia (art. 45 §1 Kodeksu wykroczeń). W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie jego przedawnienie nastąpi po 3 latach od daty popełnienia czynu.
  • Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego  zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
  • Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
  • W prawie o ruchu drogowym znalazła się uszczegółowiona regulacja dotycząca poddawania kierujących pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy.

inf. KPP Jawor

Oficer Prasowy KPP w Jaworze

kom. Kordian Mazuryk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię