We wtorek akcja “Trzeźwość” w powiecie jaworskim

0
861
KPP JAwor

Jutro, od wczesnych godzin rannych na drogach naszego powiatu rozpoczną się policyjne działania pod kryptonimem „Trzeźwość”. Głównym celem tej akcji będzie wyeliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierujących. Pamiętać należy, że każda osoba siadająca za kierownicę pod wpływem alkoholu stanowi realne zagrożenie dla siebie oraz życia i zdrowia innych użytkowników dróg.

Wzmożone działania rozpoczną się jutro, 12 września 2017 r. o godz.06.00 i potrwają do godz. 22.00. Należy podkreślić, że nietrzeźwość jest jednym z najistotniejszych czynników zwiększających zagrożenie bezpieczeństwa. Celem kontroli będzie zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych powodowanych przez tą kategorię uczestników ruchu drogowego. Musimy mieć świadomość, że alkohol jest używką, która w sposób jednoznaczny wpływa negatywnie na cechy psychomotoryczne człowieka, powodując zmiany w postrzeganiu, ocenie zjawisk, sposobie i szybkości reagowania na bodźce, a tym samym przejściowo ogranicza zdolność do kierowania pojazdami.

Podczas prowadzonych kontroli policjanci oprócz ustalenia stanu trzeźwości kierowców sprawdzą również dokumenty wymagane w czasie jazdy, stan techniczny pojazdów oraz będą egzekwowali od kierujących przestrzeganie przepisów z zakresu ruchu drogowego.

Zgodnie z polskim prawem jeżeli podczas kontroli drogowej policyjny alkomat wykaże zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu pomiędzy od 0,2 -0,5 promila we krwi, to uznaje się, że kierujący znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą 10 pkt. karnych, grzywną do 5 tys. zł oraz utratą prawa jazdy do 3 lat. Jeżeli natomiast stężenie alkoholu będzie wyższe niż 0,5 promila we krwi, to mamy do czynienia z przestępstwem, za które grozi 10 pkt. karnych, nawet do 10 lat zakazu prowadzenia pojazdów oraz zagrożone jest karą pozbawienia wolności nawet do 2 lat.

inf. KPP Jawor
Oficer Prasowy KPP w Jaworze
kom. Kordian Mazuryk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię