Trzy gminy – jeden cel

0
80949

Mamy dobre informacje z Urzędu Marszałkowskiego dla mieszkańców Jawora, Mściwojowa i Wądroża Wielkiego. Złożony przez gminy wspólny projekt został zaakceptowany i zostanie sfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. E-Gmina to szansa na zmodernizowanie istniejących sieci informatycznych i wdrożenie usług płatności elektronicznych. Będzie taniej, sprawniej i wygodniej – zapewniają inicjatorzy projektu. Do gmin trafi na realizację projektu ponad 3,5 miliona złotych!

Elżbieta Jedlecka, wójt gminy Wądroże Wielkie: Jesteśmy ogromnie zadowoleni. To pierwszy, wspólny taki projekt na terenie powiatu, a udało nam się pozyskać dofinansowanie ponad 3 milionów zł. To średnio ponad milion zł dla każdej z gmin. Dla nas najważniejszym jest, że środki zostaną przeznaczone na pilne sprawy w naszych urzędach. W gminie Wądroże Wielkie zaplanowane są e-usługi dla mieszkańców. To możliwość dokonywania wszelkich płatności, które teraz dokonywane są w urzędzie. Po zmodernizowaniu systemu będzie E-KIOSK, E-RADA (radni zostaną wyposażeni w tablety – przyp. red.). Porozumiewanie się z radnymi elektronicznie nie tylko ograniczy koszty, ale skróci czas przepływu informacji. Każdy z mieszkańców będzie miał swoje konto, będzie mógł monitorować swoje płatności i należności za wodę, ścieki, podatki, jest to wspaniała sprawa. Ponadto w Wądrożu Wielkim w ramach projektu zostanie zmodernizowana serwerownia, będą wymienione sieci telefoniczne i internetowe. To bardzo ważne, bo obecna sieć jest stara, zawodna i ciężko się pracuje przy dużym natłoku informacji. Cieszę się, że udało się nam porozumieć, cieszę się, że podjęliśmy takie wspólne wyzwanie. Myślę, że to właśnie to zaprocentowało i ten projekt dostał dofinansowanie. Taka współpraca jest punktowana w RPO i bardzo się cieszę, że się nam udało.

Mariusz Foryś – wójt gminy Mściwojów: Nasza gmina przeprowadzi przede wszystkim kompleksową modernizację systemów informatycznych, serwerów, komputerów i tablic informacyjnych dla petentów. Wszystko ma służyć podatnikom. Powstanie też portal – baza, która będzie pomagała np. w szybszym wydawaniu zaświadczeń z planu zagospodarowania przestrzennego. To wszystko będzie dla mieszkańców. Te pieniądze, które zostały pozyskane będą służyć sprawniejszej pracy urzędników, choć nie zawsze komputery przyspieszają proces obsługi interesantów. Ale wszystko będzie jaśniejsze, czytelniejsze, łatwiejsze do zarchiwizowania i na pewno ulepszy i poprawi naszą pracę. Przy przetargu na realizację modernizacji będziemy się podpierać firmą zewnętrzną. Nasze gminy łączy jedna firma obsługująca systemy do informacji podatkowej. To świetna, partnerska współpraca i pomysł, aby te trzy gminy realizowały wspólnie projekt. Bazujemy w wielu miejscach na tych samych oprogramowaniach i dlatego taki wspólny projekt. Wiemy o tym dobrze, że komputery bardzo szybko się “starzeją”, a te z których korzystamy nie są pierwszej młodości i wymagały wymiany. To, że dostaliśmy to dofinansowanie to duże wsparcie dla takich małych urzędów jak nasz, czy Wądroża Wielkiego. Cieszę się, że ta wspólna inicjatywa została dofinansowana i mamy te pieniądze.

Emilian Bera, burmistrz Jawora: Dzięki partnerstwu oraz dobrej współpracy z sąsiednimi gminami – Mściwojów i Wądroże Wielkie udało nam się pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego ponad trzy miliony złotych. Do każdej z tych gmin trafią środki na e-administrację i e-usługi. To oznacza, że nasi mieszkańcy będą mogli grono spraw załatwiać drogą elektroniczną, czyli nie będą musieli przychodzić do urzędu tak jak to tradycyjnie do tej pory wykonywali, ale wiele wniosków będą mogli zrealizować przez internet. Nasza gmina przygotowała Biuro Obsługi Klienta już pod tego typu usługi i dzięki środkom w wysokości prawie półtora miliona złotych będzie można przygotować właśnie wszystkie wydziały do tego, aby można było już w sposób elektroniczny posługiwać się i kontaktować z naszymi mieszkańcami. To jest główne przesłanie tego projektu i cieszę się bardzo, że to partnerstwo przyniosło nam takie wymierne skutki dlatego, że działaliśmy tutaj wspólnie. Gmina Jawor była liderem projektu i cieszę się bardzo, że udało nam się dzięki współpracy pozyskać te środki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię