W środę policjanci sprawdzą ciężarówki

0
1132
KPP Jawor

W środę 12 października od godz. 06.00 do 22.00 funkcjonariusze Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaworze przeprowadzą kolejne wzmożone działania kontrolne, tym razem pod kryptonimem „Truck & Bus”. W ich trakcie mundurowi szczególną uwagę będą zwracać na zawodowych kierowców prowadzących ciężarówki i autobusy.

Transport drogowy jest jednym z najbardziej popularnych sposobów przewożenia ładunków w krajach Unii Europejskiej. Taka sytuacja niesie za sobą szereg zagrożeń w ruchu drogowym, takich jak zmęczenie kierowców związane z nieprzestrzeganiem czasowych norm pracy, przeciążenie pojazdów, zbyt duża liczba pasażerów, zły stan techniczny, nieprawidłowości w dokumentacji itp.

Dlatego w trakcie prowadzonych działań policyjne patrole wspólnie z ITD sprawdzą m.in.:
– stan trzeźwości kierujących,
– przestrzeganie norm czasu pracy kierujących,
– przestrzegania przepisów dotyczących ilości przewożonych osób,
– właściwe zabezpieczenie przewożonego ładunku.

Ponadto funkcjonariusze skontrolują stan techniczny pojazdów, a w szczególności:
• układ kierowniczy,
• układ hamulcowy,
• stan ogumienia,
• oświetlenie pojazdu,
• stan oraz wyposażenie dodatkowe pojazdów.

Głównym celem akcji „Truck & Bus” jest zapobieżenie wypadkom drogowym oraz wyeliminowanie nieprawidłowości w wykonywaniu międzynarodowego i krajowego transportu drogowego. Policjanci poprzez prowadzone działania będą obligowali kierujących samochodami ciężarowymi i autobusami do przestrzegania obowiązujących przepisów prawnych, w szczególności w zakresie sposobu transportowania ładunków i ilości przewożonych pasażerów oraz norm czasu pracy i odpoczynku kierowców.

źródło: KPP Jawor