„Bezpieczny Dziadek, Bezpieczny Wnuczek” wspólnie z jaworskimi policjantami

0
959
źródło: KPPJawor

W powiecie jaworskim rusza program „Bezpieczny Dziadek, Bezpieczny Wnuczek”. Został on opracowany przez Komendę Powiatową Policji w Jaworze oraz Komisję Bezpieczeństwa i Porządku przy Staroście Jaworskim. W jego ramach pozyskano kilka tysięcy elementów odblaskowych, które będą rozdawane podczas spotkań prowadzonych przez jaworskich policjantów. W ich trakcie oprócz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa na drodze przekazywane będą również informacje dotyczące właściwych postaw osób starszych, szczególnie narażonych na różnego rodzaju oszustwa.

Komenda Powiatowa Policji w Jaworze przystępuje do realizacji opracowanego wspólniez Komisją Bezpieczeństwa i Porządku przy Staroście Jaworskim programu poprawy bezpieczeństwa seniorów oraz najmłodszych mieszkańców powiatu pn. „Bezpieczny Dziadek, Bezpieczny Wnuczek”. W jego ramach, od października br. zostanie przeprowadzony cykl spotkań, w trakcie których policjanci z Jawora będą edukować w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Osoby starsze oraz dzieci należą bowiem do grupy szczególnie narażonej na niebezpieczeństwo, zwłaszcza w porze jesienno-zimowej, kiedy szybko zapada zmrok a kapryśna aura powoduje spadek widoczności na drogach.

Podstawowym elementem poprawiającym widoczność pieszego są odblaski, które zwiększają szansę na uniknięcie  potrącenia w trudnych warunkach atmosferycznych. Dlatego w ramach programu „Bezpieczny Dziadek, Bezpieczny Wnuczek” pozyskano kilka tysięcy elementów odblaskowych.  Są to zarówno zawieszki, opaski, breloczki jak i kamizelki, które będą rozdawane przez jaworskich funkcjonariuszy uczestnikom spotkań.

Należy zdać sobie bowiem sprawę, że po zmroku pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie z prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na prawidłową reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego.Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w elementy odblaskowe, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli nawet 5 razy szybciej!

Dodatkowo spotkania z seniorami zostaną rozszerzone o profilaktykę w zakresie właściwych zachowań wobec obcych osób, które mogą dokonywać szeregu przestępstw na ich szkodę. Należy podkreślić, że to właśnie osoby starsze są grupą, która najczęściej pada ofiarą oszustów,  nie tylko działających metodą na tzw. „wnuczka”.  Dzięki przekazanej w ramach programu wiedzy o sposobach działania przestępców, seniorzy będą mogli ochronić swoje oszczędności.

źródło: KPP Jawor

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię