Twórcza integracja

0
1546

Nieformalna Grupa Animatorów Kultury przy wsparciu partnera Stowarzyszenia Nasze Wądroże Wielkie, który udzielił osobowości prawnej opracowała projekt pn. “Ocalmy od zapomnienia – łączmy pokolenia” i otrzymała dofinansowanie w wysokości 5000 zł na jego realizację. Zadanie to zrealizowane w ramach projektu „OdDOLNY ŚLĄSK”, dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i Samorządu Województwa Dolnośląskiego, realizowanego przez Legnickie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich i Fundację „Wrzosowa Kraina”.

Projekt Nieformalnej Grupy Animatorów Kultury, w skład której wchodzą nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Wądrożu Wielkim , obejmuje dwa obszary wsparcia: pielęgnowanie tożsamości narodowej i kulturowej połączone z aktywizacją ludzi starszych i integracją międzypokoleniową. Ma na celu ochronę przed zapomnieniem wielu ludowych tradycji, obyczajów i zajęć, które są charakterystyczne dla dolnośląskiej wsi. Realizatorzy projektu  poprzez szereg działań edukacyjnych, informacyjnych i kulturalnych – integrowali lokalną społeczność do wspólnych działań na rzecz dzieci i młodzieży, a co za tym idzie do budowania więzi międzypokoleniowej. Zorganizowany został cykl spotkań mieszkańców, w ramach których odbył  się pokaz historycznych zajęć wiejskich.  Wszelkie spotkania organizowane w ramach projektu będą spełniały jeszcze jeden ważny cel – integracyjny, który jest bardzo ważny. Zorganizowana została pokoleniowa wycieczka, w czasie której uczestnicy projektu wzięli udział w pokazach garncarstwa, w warsztatach ceramicznych w zajęciach od ziarenka do bochenka i pokazie pieczenia chleba. Zajęcia odbywały  się w pracowni urządzonej w stylu ,,Góralskiej Chaty z Drewna”. Panował tam bardzo przyjemny klimat sprzyjający twórczości w ciszy, spokoju i przy blasku ognia z kominka. Urokliwe, spokojne i pełne zieleni miejsce stwarzało możliwość kontaktu z naturą i sztuką. Warsztaty to spotkanie, w czasie którego uczestnicy mieli możliwość zwiedzić galerię, zapoznać się z pracą ceramika, prześledzić technologię otrzymywania naczyń ceramicznych, wykonać pod okiem instruktora – Bogumiły Rudnickiej z Galerii pod Aniołem w Dobkowie pracę ceramiczną. Zorganizowany został również cykl warsztatów muzycznych i teatralnych, w czasie których przygotowany został program artystyczny dotyczący życia na wsi. Dzięki seniorom można było poznać tradycyjne wiejskie potrawy, które przygotowywane były  wraz z uczestnikami projektu i zaprezentowane podczas imprezy jaką był 4 września Festiwal Kultury Wsi Polskiej. W czasie tego wydarzenia w Wądrożu Wielkim można było podziwiać prace rękodzielnicze powstałe na wielopokoleniowych zajęciach, które odbywały się cyklicznie w świetlicy wiejskiej w Wądrożu Wielkim w ramach projektu. Uczestnicy zajęć poznali tajniki haftu, rzeźby, plecenia wianków i wykonywania ozdób ze zbóż. Na wystawie podziwiano piękne hafty, rzeźby oraz wiele aniołów i mis ceramicznych, które wytworzyli uczestnicy warsztatów. W czasie festiwalu wyłoniono również zwycięzców konkursu rękodzielniczego, którzy  otrzymali nagrody rzeczowe. Festiwal był również doskonała okazją do zaprezentowania efektów działań w ramach wielopokoleniowych warsztatów teatralnych. Dzieci i młodzież zaprezentowała spektakl ludowy, który został nagrodzony gromkimi brawami przez publiczność. Wszyscy śpiewali wraz z dziećmi ludowe, znane piosenki.

Zadanie zrealizowane w ramach projektu „OdDOLNY ŚLĄSK”, dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i Samorządu Województwa Dolnośląskiego, realizowanego przez Legnickie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich i Fundację „Wrzosowa Kraina”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię