Wspólna akcja Policji i Straży Miejskiej „czerwone światło”

0
2410
KMP Legnica

Kierowcy  wybierający się do Legnicy muszą liczyć się z faktem, że szczególnie  w środę mogą być namierzeni przez policjantów, którzy będą sprawdzać, czy nie przejeżdżają na czerwonym świetle.

     Policyjna akcja ukierunkowana jest na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Kierowcy nie stosujący się do sygnalizacji i przejeżdżający przez skrzyżowania na czerwonym świetle nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, jakie powodują tak nieodpowiedzialnym zachowaniem. Gdy dla ich kierunku jazdy zapala się czerwone światło, innym kierowcom sygnalizator nadaje już światło zielone. Światło zielone zapala się również na przejściach dla pieszych. W takiej sytuacji może dojść do zdarzenia drogowego, w którym ucierpią osoby siedzące w prawidłowo jadących pojazdach oraz piesi przechodzący przez pasy .

    Policyjna akcja „czerwone światło” odbędzie się w ramach programu miejskiego „Porozumienie dla bezpieczeństwa Legnicy. Policjanci, przy współpracy ze Strażą Miejską, korzystając z monitoringu, przeprowadzą pierwszą, dużą akcję ujawniania wykroczeń związanych z niestosowaniem się do sygnałów świetlnych na skrzyżowaniach. Łamanie prawa będzie utrwalane nie tylko na fotografiach ale także poprzez materiał filmowy. Oznacza to, że nawet jeśli sprawca nie zostanie zatrzymany bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia to mandat przyjdzie do jego miejsca zameldowania. A jeśli kierujący będzie uchylał się od zapłacenia grzywny to sprawa wraz z materiałem dowodowym zostanie przesłana do sądu.

    Działania mają na celu utrwalenie zachowań prawidłowych tak aby uniknąć potrąceń pieszych oraz kolizji i wypadków w obrębie skrzyżowań.

    Policjanci przypominają: czerwone światło oznacza bezwzględny nakaz zatrzymania się. Żółte światło na sygnalizatorze oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie. Przepisy drogowe dopuszczają możliwość przejazdu na tym świetle tylko w przypadku, gdy samochód znajduje się już tak blisko sygnalizatora, że kierowca nie ma żadnej możliwości zatrzymania się bez gwałtownego hamowania, a więc żeby nie stworzyć zagrożenia dla innych uczestników ruchu kierujący musi opuścić skrzyżowanie na które już wjechał.

    Za niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, kierującemu grozi mandat karny od 300 do 500 zł i 6 pkt karnych.

inf. KMP Legnica

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię