Piernikarze na Święto Chleba i Piernika

0
3379

Muzeum Regionalne w Jaworze ma na uwadze promowanie tradycji piernikarskich na Dolnym Śląsku .W tym roku do współpracy i prezentacji swojego kunsztu rzemieślniczego w czasie tegorocznej edycji Święta Chleba i Piernika zaprosiło kolejnych wytwórców pierników.

 W ubiegłym roku gościliśmy cukierników piernikarzy z Oleśnicy, Trzcińska , Wilkowa i Torunia w tym grono współpracujących z nami piernikarzy powiększyło się o miłośników pierników z Niemczy i Barda Śląskiego. Gościem niezwykłym będzie również snycerz wykonujący formy piernikarskie według dawnych wzorów Oldřich Kvapil z Republiki Czeskiej (mistrz form piernikarskich)

Piernikarze:

1. Słodka Chatka

W Piernikarni w Trzcińsku powstają pierniki ręcznie lukrowane, budowle piernikowe np. domki i pierniki do gier i zabawy warcaby, czy figurki do teatrzyku kukiełkowe, pierniki z odciskanymi znakami graficznymi a także realizują nietypowe zlecenia. Ciasto piernikowe wykonują z naturalnych surowców w tym z miodu gryczanego bez stosowania konserwantów i chemicznych barwników spożywczych.

tel. 75 75 15 505,tel. kom. 606 136 581, marcingoetz@gmail.com, www.piernikowy.pl

2. Piernikarna Śląska z Niemczy za cel stawia sobie przywrócenie pamięci o piernikowej tradycji To niewielkie żywe muzeum, które powstało w 2016 roku, gdzie możemy poznać tajniki zapomnianego śląskiego rzemiosła piernikarskiego. Tam wśród zapachu egzotycznych przypraw i miodu obejrzeć drewniane formy wykonane według starych wzorów oraz wypiec z nich z ciasta wykonanego wedle sekretnej receptury różnorodne przedstawienia postaci, zwierząt i roślin o bogatej symbolice.

Kontakt: Karolina Klimek, kustosz muzeum, Dębowa 10, 58-230 Niemcza, 506 330 871, http://muzeumniemcza.pl/piernikarnia/

3. Pszenno-żytnie pierniki z Oleśnicy są wypiekane z ciasta leżakowanego wyrabianego według starej, tradycyjnej receptury z dodatkiem miodu i korzennych przypraw. W zależności od użytego gatunku miodu uzyskiwane są różne kolory piernika. Pierniki z Oleśnicy mają różne kształty, od tradycyjnych motywów roślinnych i zwierzęcych po trójwymiarowe szkatułki i inne formy przestrzenne. Niekiedy do ciasta piernikowego dodawana jest suszona mięta, która nadaje piernikom wyjątkowy aromat i smak. Pierniki są lukrowane białym oraz kolorowym lukrem z dodatkiem naturalnych barwników. Historia pieczenia pierników ta rodzina zawdzięcza babci Józefinie, która swój kunszt wypiekania pierników doskonaliła w szkole kucharskiej dla pań w Warszawie prowadzonej przez Lucynę Ćwierczakiewiczową. Dziś pierniki z Oleśnicy zdobywają liczne wyróżnienia i nagrody, m.in w 1014 roku w Toruniu na IV Festiwalu Smaku.

Kontakt: Danuta Komuszyna, ul. Rycerska 26/3, 56-400 Oleśnica Śl, 886 145 153, danma@onet.com.pl, www.piernikowecuda.of.pl

4. Bardzkie pierniki, Bardo Śląskie

Tomasz Karamon, pasjonat, zafascynowany historią piernikarstwa zajmujący się dziejami i tradycjami bardzkiego piernikarstwa, które do 1945 roku było miejscem wypieku znanych pierników. Dzięki badaniom i poszukiwaniom pasjonatów udało się dotrzeć do córki Maxa Prause – ostatniego bardzkiego piernikarza oraz m.in. odnaleźć i ocalić od zapomnienia oryginalną recepturę na wypieki bardzkich pierników. Rezultatem realizacji tych pasji jest projekt „Bardzkie pierniki”, którego pierwsze efekty możgliśmy docenić w 2015 roku. W niedalekiej przyszłości ma szansę przywrócić miastu na nowo rangę jednego z najbardziej znanych ośrodków piernikarskich na Dolnym Śląsku.

Kontakt: Karamon Tomasz, tel. 608 099 891, karamon.tomasz@gmail.com

5. Pracownia Rękodzieła Kolorek z Wilkowa.

Za pięknie dekorowanymi piernikami stoi Pani Martyna Olszowa Durachta, z zawodu plastyk, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Cieplicach. Pierniki to jej wielka pasja. Pierniki ozdobne wykonuje od pięciu lat, powstają nietuzinkowe formy bogato zdobione, a każdy wypiek zachwyca swoim niepowtarzalnym wyglądem . Pierniki Pani Martyny wyjechały również do różnych zakątków świata: do Niemiec, Hiszpanii, Kanady, a nawet Japonii. Mamy nadzieję, że jej marzenia się wkrótce spełnią, aby w przyszłości otworzyć pracownię piernika artystycznego z prawdziwego zdarzenia, gdzie każdy będzie mógł zobaczyć, jak powstają te piękne piernikowe dzieła sztuki.

Kontakt: Martyna Olszowa Durachta., Pracownia Rękodzieła Kolorek, 59-513 Wilków 72

6. Muzeum Toruńskiego Piernika, Toruń

20 czerwca 2015 roku otwarto Muzeum Toruńskiego Piernika będące nowym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu. Mieści się ono przy ul. Strumykowej 4, w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników należącej do rodziny Weese, która to dała początek dzisiejszej Fabryce Cukierniczej „Kopernik”. Prace nad otwarciem Muzeum Toruńskiego Piernika trwały trzy lata. W tym czasie pod ekspozycje przygotowano ponad 1200 metrów kwadratowych powierzchni.

W poprzemysłowych wnętrzach dawnej fabryki utworzona została ekspozycja, dzięki której goście odwiedzający muzeum będą mogli poznać poszczególne wątki tematyczne: Piernikowe korzenie – od formy do pieca – ta zlokalizowana w piwnicy część ekspozycji poświęcona jest początkom piernikarstwa w Toruniu. Zwiedzający będzie mógł zobaczyć galerię niezwykłych form piernikowych oraz poznać technologię wypiekania pierników na przestrzeni wieków. Zmysłowy świat piernika – na parterze zaprezentowane zostaną główne składniki ciasta piernikowego ze szczególnym uwzględnieniem przypraw. W tej części ważną funkcję będzie pełnić sala wypieku, w której muzealni goście, pod opieką „toruńskiej pierniki”, przygotują w tradycyjny sposób historyczny dekoracyjny piernik. Piernik w salonie, kuchni, sklepie i klubie – jaką rolę pierniki spełniały na co dzień, jak je reklamowano, sprzedawano i podawano, przybliży zwiedzającemu ekspozycja na pierwszym piętrze. Baśnie, legendy i klechdy piernikowe oraz Laboratorium piernikowe – to kolejne części ekspozycji stałej stanowiące jej uzupełnienie. Europejskie Centrum Piernika – to idea stworzenia takiego miejsca, w którym odwiedzający Toruń będą mogli uzyskać informację na temat nie tylko toruńskiego piernika, ale także innych miejsc związanych z tradycją przygotowania tego przysmaku. Na zwiedzających czekają liczne atrakcje i niespodzianki, m.in. film o tym, skąd wzięła się nazwa najsłynniejszego toruńskiego piernika, czyli „katarzynki”, możliwość zapoznania się z interaktywną książką zawierającą przepisy (każdy będzie mógł pobrać przepis na piernik) i projekcją na temat produkcji pierników w Fabryce Cukierniczej „Kopernik”, a także spotkanie m.in. z dawnym właścicielem fabryki – Gustavem Weese.

Kontakt: Muzeum Toruńskiego Piernika, ul. Strumykowa 4, Toruń

Na zdjęciu: pierniki z Niemczy. Fot. z archiwum MRJ