Skecz UP po jaworsku

0
2707

W piątek, 19 lutego br. o godz. 17 w Teatrze Miejskim w Jaworze odbył się Pierwszy Przegląd Amatorskich Grup Kabaretowych „SkeczUP”. Honorowy Partonat nad imprezą objął burmistrz Emilian Bera, a kampanię promocyjną wspierała platforma „Kultura Dostępna”. Przegląd miał zasięg powiatowy, a warunkiem uczestnictwa w konkursie było przygotowanie autorskiego programu kabaretowego lub stand–up nie dłuższego niż 15 minut. Nabór do konkursu trwał od października ubiegłego roku.

skecz2Do konkursu zgłosiło się w sumie 8 kabaretów, spośród których ostatecznie zakwalifikowano 4 uczestników – dwie grupy i dwóch solistów. W piątkowy wieczór prowadząca imprezę Małgorzata Klimas, powitała liczącą blisko 150 osób widownię i zaprosiła do obejrzenia gościnnych występów dwóch grup kabaretowych, które otworzyły jaworski „SkeczUP”. Były to młodzież z Akademii Młodego Aktora kabaret WYINDYWIDUALIZOWANI, w składzie Hanna Kosińska i Agata Wojtasik oraz Natalia Gabruś, Szymon Mazur, w coverach znanych kabaretów, takich jak: Ani Mru Mru, Łowcy. B, Kabaret Skeczów Męczących oraz kabaret BARTNICY z PWSZ im. Witelona w Legnicy w składzie Mariusz G. Jaskot, Przemysław Komarnicki, Paulina Gołąbek, w autorskim programie „Bartnicy, czyli ani sowa o miodzie”, występujący na przeglądach studenckich w całej Polsce. Obie grupy miały przygotowane po trzy skecze i występowały na scenie naprzemiennie, w kolejności: MOPS – Kabaret Skeczów Męczących w wykonaniu grupy Wyindywidualizowani; DENTYSTA – Kabaret Bartnicy

SUPERMARKET – Ani Mru Mru w wykonaniu grupy Wyindywidualizowani; TELEZAKUPY – Kabaret Bartnicy; SZCZYPIOREK – Łowcy. B. – w wykonaniu grupy Wyindywidualizowani; BRAMKARZ – Kabaret Bartnicy.

Około godziny 18 rozpoczęła się część konkursowa. Na scenie wystąpili kolejno ADAM WOŻYŃSKI solo z rewelacyjnymi fraszkami, błyskotliwie, z humorem i ze smakiem opisującymi rzeczywistość naszych czasów (co zresztą doceniła publiczność, nagradzając pana Adama gromkimi oklaskami); KABARET ZAKONSKA – Karol Skwark, Wojciech Maściuch w skeczu „Biuro matrymonialne” (faworyci publiczności); ŚMIECHOHOLICY – Andrzej i Robert Karolak z Akademii Młodego Aktora (opiekun Danuta Brdak) w skeczu „Poezje nieznane: Adam Mickiewicz” (doskonałe stroje, scenografia i gra aktorska); KAROL SKWARK solo „Rady dla Polaków” (bez wątpienia czujący się na scenie jak ryba w wodzie, zarówno pod względem wchodzenia w role jak i kontaktu z publicznością).

Po zakończeniu występów jury w składzie: Kabaret Czwarta Fala (przewodniczący jury) oraz Piotr Gołębiewicz, Kabaret Bartnicy i Maja Szatkowska (członkowie jury), udali się na obrady, a publiczność została zaproszona do wypełnienia ankiety, diagnozującej potrzeby kulturalne Jaworzan.

Jury, biorąc pod uwagę założenia regulaminowe, takie jak: oryginalność pomysłu, reżyseria, ogólne wrażenie artystyczne i sceniczne oraz kreacje aktorskie (dykcja, przekaz aktorski) wyłoniono zwycięzców i przyznano dwie nagrody oraz wyróżnienie specjalne. Pierwsze miejsce zdobył kabaret ZAKONSKA, drugie – kabaret ŚMIECHOHOLICY, a specjalne wyróżnienie ADAM WOŻYŃSKI SOLO.

Przewodniczący jury, Damian Lebieda z kabaretu Czwarta Fala, ocenił imprezę jako bardzo udaną, a poziom uczestników jako obiecujący i dlatego nagroda główna w postaci prowadzonych przez niego warsztatów kabaretowych została przyznana wszystkim biorącym udział w przeglądzie. Wszyscy uczestnicy otrzymali też pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy duży zestaw rekwizytów aktorskich do charakteryzacji oraz podwójne zaproszenia na kabaret CIACH, który wystąpi w Teatrze Miejskim już 6 marca br.

Na zakończenie wieczoru o godz. 19 w programie pod nazwą „Made in Poland” wystąpił kielecki kabaret „Czwarta Fala”, którego twórczość została doceniona niejednokrotnie na Festiwalach Kabaretowych w całym kraju – zdobyli przeszło 40 nagród, w tym też dwukrotny udział w półfinale krakowskiego przeglądu PAKA. Publiczności szczególnie spodobały się skecze BRAVO o dwóch niekoniecznie rozgarniętych „dresiarzach” i IMPRO – improwizacja przy współudziale publiczności.

Tegoroczny Skecz UP przechodzi do przeszłości, następny będzie pewnie jeszcze ciekawszy. Organizatorzy mają już pierwsze doświadczenia za sobą, mnóstwo nowych pomysłów, a rewelacyjny odbiór publiczności i duże zainteresowanie konkursem sprawiło, że zamierzają rozszerzyć jego zasięg terytorialny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię