Sierpień w historii muzyką i słowem pisany

0
210
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kilka sierpniowych rocznic z polskiej historii upamiętniono w Bolkowie melodią i słowem. Chwalebne i tragiczne karty historii opowiedziały ze sceny domu kultury w Bolkowie trzy grupy wykonawców.

Sierpień w historii muzyką i słowem pisany był pomysłem Mariana Cwanka, założyciela Klubu Twórców Poezji Regionalnej „Iskierka” i to oni zdominowali program czasowo. W tym czasie Marian Cwanek opowiedział o zwycięstwie Polski, która dopiero co odzyskała niepodległość w sierpniowej Bitwie Warszawskiej z roku 1920, powstaniu warszawskim z roku 1944 i strajkach z roku 1980 – wydarzeniach, które wiążą się z sierpniem. Ze sceny popłynęły także piosenki z odpowiednimi tekstami, które przygotował także Marian Cwanek do znanych melodii. Po „Iskierkach” na scenie pojawili się „Bolkowianie” i „Echo”, które także z bogatej skarbnicy polskich pieśni patriotycznych i wojskowych wybrały te odpowiadające czasom, które upamiętniano podczas ego wieczoru. Na zakończenie wszyscy razem zaśpiewali jeszcze jedną znaną pieśń patriotyczną „Boże coś Polskę”.
W spotkaniu udział wzięły różne pokolenia bolkowian. Byli obecni także przedstawiciele najmłodszego pokolenia, choć w znacznej mniejszości. Ale o dobrze wróży ciągłości pamięci o dawnej historii i konieczności jej utrwalania. Tym bardziej, że za rok przypada 100 rocznica odzyskania niepodległości i wówczas w obchody koniecznie trzeba włączyć wszystkich.
mate

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię