Bóg ma się dobrze…

0
352

Kilka dni temu w Jaworze gościł Mariusz Muszczyński, wieloletni pastor w Opolu i misjonarz, który dzielił się refleksjami ze swoich dwóch ostatnich książek – „Bóg ma się dobrze” i „Siła w słabości”. Jak sam powiedział te ostatnie wydania są swego rodzaju podsumowaniem jego półwiecza, spostrzeżeniami, doświadczeniami i obserwacjami z życia wierzącego człowieka. W książce „Bóg ma się dobrze” kładzie nacisk na napięcie między wiarą, a wątpliwościami, które są nieodłącznym elementem wiary. Podczas wieczoru autorskiego postawił odważną tezę, że wątpliwości jako element człowieczeństwa wzbudzają szczerą i autentyczną wiarę. Nie chodzi o to, żeby wyznawać wartości chrześcijaństwa bez refleksji i zastanowienia, co prowadzić może do wiary płytkiej, ślepej, czasem fanatycznej, ale nieustannie pytając i prowadząc dialog z tymi wartościami. Padło pytanie o tytuł książki, który coraz częściej kłóci się z dzisiejszym podejściem do życia, ponieważ dzisiaj coraz częściej zadawane jest pytanie, czy Bóg w ogóle istnieje, a pastor Mariusz nie zastanawia się nad tym, a raczej z pewnością stwierdza, że Bóg ma się dobrze. Nasza wiara powinna wychodzić z tego założenia i nawet jeśli pojawią się w życiu wątpliwości, ciemne doliny czy słabsze momenty, to świadomość tego, że Bóg po prostu jest, a tym bardziej, że się interesuje życiem naszym, pomoże przezwyciężyć trudności.
Te słabości właśnie stały się również inspiracją do napisania drugiej książki, w której autor zastanawia się nad siłą człowieka. Tytuł „Siła w słabości” również nie pasuje do dzisiejszych realiów, ponieważ jak zauważył pastor dzisiaj liczy się wygrywanie i albo jesteś silny z różnych powodów, a przez to zauważalny, wpływowy i mocny, albo jesteś słaby i przegrywasz. Ale to właśnie szczera relacja z naszymi słabościami, uczciwe spojrzenie na własne ograniczenia i w końcu oparcie życia na Bogu pomaga przechodzić trudne momenty nie gubiąc przy tym bliźniego obok nas. Jest to dojrzałe spojrzenie na chrześcijaństwo bez sztucznego pompowania swojego ja i wygrywaniu za wszelką cenę.
– Książki są niezwykle inspirujące, wprowadzające świeży powiew w życie pełne zagadek i zabiegania, a rozmowa z ich autorem była niezwykle twórcza i wartościowa. Zapraszam do lektury, a pozycje te można nabyć w bibliotece Kościoła Zielonoświątkowego w Jaworze – mówi pastor Marcin Jankowski, prowadzący wieczór autorski.
opr. AS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię