Aktywny Dolny Śląsk – wiemy kto zrealizuje zwycięskie projekty

0
410

Niemal 45 tysięcy Dolnoślązaków oddało swój głos wybierając najciekawsze ich zdaniem inicjatywy, które powstaną dzięki budżetowi obywatelskiemu Aktywny Dolny Śląsk. Ostatecznie mieszkańcy regionu wskazali 62 najciekawsze projekty.

W tym roku zagłosowało rekordowe 45.000 osób. To o 7.000 więcej niż w poprzedniej edycji programu. Rekordowy był też budżet, który wyniósł 1,3 mln zł i o 300.000 zł przekroczył ten z ubiegłego roku. Cieszę się, że nasza inicjatywa rośnie w siłę i zyskuje na popularności wśród mieszkańców Dolnego Śląska – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Po sukcesie poprzednich trzech edycji w tym roku program został rozszerzony i obejmuje nie tylko finansowanie projektów sportowych, turystycznych i kulturalnych, ale również wspiera działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, a także działania na rzecz seniorów i rozwój rzemiosła.

Cieszę się, że w każdym z subregionów zrealizowana zostanie porównywalna liczba projektów. To ważne z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju naszego regionu. Dostrzegając zaangażowanie Dolnoślązaków w przyszłym roku planujemy wspierać inicjatywę budżetu obywatelskiego na porównywalnym poziomie finansowym co teraz – dodaje wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Propozycje projektów zgłaszali mieszkańcy Dolnego Śląska oraz lokalne organizacje i stowarzyszenia. Mogły to być np. imprezy turystyczne, kulturalne, zawody sportowe, zloty, rajdy, konferencje, imprezy promujące lokalne produkty i atrakcje turystyczne. Pojawiły się także pomysły stworzenia przewodników, folderów czy informatorów. Kolejnym etapem było głosowanie nad zgłoszonymi projektami. Mogli w nim uczestniczyć mieszkańcy Dolnego Śląska, którzy w dniu głosowania mieli ukończone 16 lat.

W subregionie legnickim z budżetu Aktywnego Dolnego Śląska zrealizowanych zostanie 8 projektów. Wśród wybranych zadań znalazły się m.in. rejsy turystyczno-edukacyjne dla młodzieży szkolnej organizowane przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, spartakiada osób niepełnosprawnych w Głogowie oraz cykl szkoleń z użyciem defibrylatora AED, zainicjowany przez Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów byłych Pracowników KGHM Polska Miedź SA. W ramach programu sfinansowany zostanie również jeden projekt wpierający społeczeństwo obywatelskie – będzie to konferencja poświęcona dziesięcioleciu referendum przeprowadzonego w 6 dolnośląskich gminach na temat budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Przedsięwzięcie zostało zgłoszone przez Fundację ROZWÓJ TAK – ODKRYWKI NIE.

W sumie w tej edycji programu złożono 179 wniosków, a do głosowania dopuszczono ich aż 162. Ostatecznie na podstawie otwartego konkursu ofert, w poszczególnych subregionach zrealizowane zostaną 62 inicjatywy.