8 czerwca 2019 r. stał się uroczystym wydarzeniem w życiu Szkoły Podstawowej w Paszowicach. W tym dniu odbyły się obchody 50-lecia placówki. Na uroczystość przybyli uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły, absolwenci oraz emerytowani pracownicy. Wśród zaproszonych licznie gości znaleźli się m.in. wójt gminy Paszowice Sebastian Oszczęda, sekretarz gminy Paszowice Zbigniew Mosoń, przedstawiciele władz samorządowych i podmiotów współpracujących ze szkołą.
O godzinie 11 uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, na którą uczniowie wraz z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi udali się do kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy w Paszowicach. Uroczyste nabożeństwo zostało odprawione przez księdza proboszcza Bogusława Jeża. Po mszy wszyscy udali się do szkoły. Tam została odsłonięta i poświęcona tablica dla uczczenia Jubileuszu 50-lecia Szkoły Podstawowej w Paszowicach oraz w hołdzie wszystkim pokoleniom, które tworzyły jej historię.
Dyrektor szkoły Teresa Adamczyk w swoim przemówieniu podziękowała wszystkim gościom za przybycie, podkreślając, że 50-lecie Szkoły Podstawowej w Paszowicach to dzień niezwykły, wpisujący się w jej historię. Za szczególną, codzienną pomoc okazywaną szkole dyrektor szkoły wręczyła pamiątkowe statuetki Przyjaciela Szkoły. Szczególne wyróżnienie otrzymali: wójt gminy Paszowice Sebastian Oszczęda, Szczepan Rojak, Stanisław Furtak, Dominika Ruszczak, Sabina Mospan, Piotr Zając, Łukasz Zając, Krystian Ziemnicki, Zbigniew Gelman, Ewelina Klaus, Dariusz Faryniarz, Lesław Mospan, Agnieszka Mospan, Marian Topolnicki, Jacek Jamka, Marek Młynek, Magdalena Figa oraz Aleksander Fudali. Głos zabrał również wójt Sebastian Oszczęda, wspominając w humorystyczny sposób uczniowskie lata spędzone w tej szkole. Ze wzruszeniem i dumą opowiadał o obecnym czasie związania się ze szkołą pełniąc rolę rodzica. Bardzo miłym i wzruszającym akcentem tej gali były również życzenia, prezenty i dowody pamięci od przedstawicieli zaprzyjaźnionych szkół i wójta gminy.
W części artystycznej podziwiano uczniów w różnorodnych rolach. Uczniowie zaprezentowali się znakomicie, a niejednemu z przybyłych gości zakręciła się łezka w oku. W rolę konferansjerów wcielili się Karolina Pokrywa i przewodniczący szkoły Bartosz Kwiatkowski. Nie zapomniano w programie o tych, którzy już odeszli do wieczności, a tworzyli niegdyś społeczność szkolną, o zmarłych nauczycielach i pracownikach szkoły. Ich pamięć uczczono zapalając przed szkołą znicze. Utwory A. Jantar, D. Holeckiego, K. Krawczyka, M. Rodowicz, Lady Pank i Z. Wodeckiego zaśpiewali wręcz brawurowo Alan Cymbalista, Maja Kasprzak, Ksenia Duszeńko i Julia Hajduga oraz chór szkolny „Trylki”. Nostalgiczne wiersze recytowali Mateusz Wiśniecki i Anna Marciniak. W rolę budowniczych wcielili się Damian Wiśniecki, Julia Król i Kacper Klaus. Dziewczęta z klasy pierwszej i drugiej w pięknych strojach zamieniły się w tancerki z barwnymi kwiatami. Uczniów do występu przygotowały nauczycielki Małgorzata Walczewska, Iwona Piwowarska, Ewa Czerw i Beata Makuch. W drugiej części artystycznej można było podziwiać pokaz gimnastyczny przygotowany przez dyrektor szkoły Teresę Adamczyk. Występ zakończył się wspólnym tańcem uczniów z dyrektor szkoły. Po występach wszyscy udali się na bankiet przygotowany przez rodziców i wszystkich pracowników szkoły. Przy kawie i herbacie wspominano minione czasy. Wszyscy mogli rozkoszować się smakiem wyśmienitych potraw i napojów. Atrakcją wśród smakowitości był duży tort ufundowany przez Stanisława Furtaka. Dzięki staraniom dyrekcji, nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów szkoła i otoczenie zyskały odświętny wygląd. W klasach zostały przygotowane wystawy prac uczniów i pomocy dydaktycznych pozyskanych dzięki udziałowi szkoły w projektach unijnych. Wystawiono na holach i w klasach kroniki i tablice ze zdjęciami. Można było wpisać się do Księgi Pamiątkowej. Wszyscy goście otrzymali broszurę o szkole, folder oraz okolicznościową przypinkę. Przed szkołą uczniowie najstarszej klasy posadzili drzewko upamiętniające to doniosłe wydarzenie.
Uroczystość odbyła się dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów. Dyrektor szkoły Teresa Adamczyk składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wzięli udział w przygotowaniu tej uroczystości. Czas otworzyć nowy rozdział i życzyć sobie, aby historia rozpoczęta pięćdziesiąt lat temu trwała i była udziałem kolejnych ludzi, których sercom nasza szkoła zawsze będzie bliska.
Beata Makuch