Nie tylko Gimnazjum nr 1, ale i inne jednostki włączono do planów ewakuacyjnych w przypadku zagrożenia.
Akcja z ulatniającym się gazem, która miała miejsce trzy tygodnie temu wskazała, że Jawor musi być lepiej przygotowany na ewentualne zagrożenia i związane z tym miejsca ewakuacji ludności. Są one potrzebne na wypadek np. katastrofy budowlanej, pożaru, czy ulatniającego się gazu i wielu innych zagrożeń. O tych sprawach rozmawiał Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, którym kieruje Burmistrz Jawora. Dlatego na miejsca zakwaterowania dla ewakuowanej ludności wyznaczono: Gimnazjum Nr 1 przy ul. Moniuszki, Szkołę Podstawową Nr 5, Przedszkole Nr 8 oraz Przedszkole Nr 2, a także Hotel OSIR w Parku Miejskim oraz Dzienny Ośrodek Wsparcia przy ul. Kwiatowej.
Poza tym członkowie zespołu przeszli szkolenie na którym szczegółowo zapoznali się zadaniami zarządzania kryzysowego i obowiązującymi procedurami. Wynika to z faktu, że członkowie zespołu muszą być przegotowani do współdziałania ze służbami ratowniczymi w niesieniu pomocy poszkodowanym mieszkańcom naszego miasta.
Dodajmy, że w strukturach zespołu muszą działać sztab kryzysowy, grupa operacji i organizacji działań, grupa zabezpieczenia logistycznego oraz grupa opieki zdrowotnej i pomocy socjalno-bytowej.
Przykład akcji z ulatniającym się gazem wskazał również, że członkowie zespołu zarządzania kryzysowego muszą być rozpoznawalni, a łączność poprzez telefony komórkowe to nie wszystko i nie gwarantuje ona pełnej skuteczności. Dla sprawnego działania kryzysowego sztabu w razie wystąpienia zagrożenia potrzebna będzie łączność radiowa, a także punkt informacyjny dla poszkodowanej ludności.