W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną rząd wprowadził kolejne obostrzenia. Od soboty, 24 października cała Polska staje się czerwoną strefą. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił zmiany w dotychczasowych zasadach bezpieczeństwa.
Wśród nich znajdą się: zajęcia zdalne również w klasach 4-8 szkół podstawowych, obowiązek przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, a także ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, sanatoriów oraz organizacji imprez, spotkań i zgromadzeń. Rząd uruchomił też Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym, zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym.
Wśród nowych ograniczeń znajdą się:
- objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);
- w dniach nauki szkolnej, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna. Zasada ta nie obowiązuje: kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy i dni wolne od nauki.
- zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów;
- zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
- max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych.
W całej Polsce obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym, m. in. w zakresie wydarzeń religijnych odbywających się w kościele, gdzie istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult, a limit przewiduje 1 osobę na 7 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.