W tym roku Wegetariada, która miała obchodzić dziesiąty jubileusz, ze względu na pandemię nie mogła być zorganizowana w pełnej krasie. Organizatorzy postanowili zrobić przejściową Wegetariadę 9.5, w wersji mini. Nastąpiła zmiana terminu na 22 sierpnia oraz zmiana miejsca wydarzenia na Dziedziniec Zamku Piastowskiego.
Chociaż impreza odbyła się “na pół gwizdka”, w programie nie zabrakło Wegemaratonu – biegu o złotą marchew, w którym wystartowało ponad pięćdziesięciu zawodników; Wegepeletonu – przejażdżki po Jaworze na rowerach, a przede wszystkim Wegebazaru – stoisk z pysznym wegańskim jedzeniem i rękodziełem wzdłuż murów zamkowych. Odbyły się także warsztaty Street Art Studio, warsztaty gry na bębnach prowadzone przez grupę Foliba Music, był Ogród Kreatywności Autorska Pracownia ceramiki – warsztaty lepienia w glinie, animacje dla dzieci, wykłady, przedstawienie teatralne grupy Wernisaż i pokaz fireshow.
Na scenie swoje występy zapowiedzieli tacy artyści, jak: KUS KUS KLAN, Dubrising, Radykalna Wieś/ Radical Village, Kapela Timingeriu, Ga-Ga Zielone Żabki, CHAOS CTRL i Jabbadub. Muzyczne klimaty przypadły do gustu słuchaczy. Koncerty przewidziane były do trzeciej w nocy. Organizatorzy wykorzystali ten czas do końca.
Powszechnie wiadomo, że głównymi ideami Wegetariady są promowanie świadomego stanowiska człowieka w naturze, w tym świadomych relacji ze zwierzętami i przyrodą, propagowanie zdrowego stylu życia, diety wegańskiej i postawy proekologicznej.
Jaworską Wegetariadę organizują Samoorganizacja Artystyczna Zamek Nadaje i Towarzystwo Aktywności Kulturalnej “TAK” Jawor. Partnerzy Wegetariady to: UM Jawor, Jaworski Ośrodek Kultury, Otwarte Klatki, Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!, RST Software Masters, Trans.eu System, Powiat Jaworski, Arkas i Studio Mebli Kuchennych Impuls Kuchnie.
Jubileuszowa X Wegetariada zaplanowana jest za rok. Miejmy nadzieję, że sytuacja się zmieni i nie będzie już żadnych przeszkód w jej organizacji.