Polkowicki głos wśród górniczych gmin

0
72

Po raz pierwszy gmina Polkowice uczestniczyła w zgromadzeniu Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce. Na czym najbardziej zależy polkowickim samorządowcom?

– Oprócz współpracy dotyczącej opłaty eksploatacyjnej istotnym celem jest przygotowanie naszego regionu na czas „po miedzi” – mówi Jan Wojtowicz, pełnomocnik burmistrza ds. górnictwa i komunikacji. – Powinniśmy pamiętać o transformacji, jaka nas czeka. Tam, gdzie likwidowana jest gałąź gospodarki, trzeba zapewnić dla niej alternatywę. To na pewno jest proces, a to oznacza, że nie da się go przeprowadzić z dnia na dzień. Dlatego istotne jest opracowanie odpowiedniego programu w tym zakresie, przy czynnym udziale Stowarzyszenia Gmin Górniczych. Taki dokument, jeśli powstanie, pozwoli nam stać się beneficjentem środków unijnych. Będzie też mieć na celu pobudzenie lokalnej gospodarki – dodaje.

W tym roku stowarzyszenie będzie m.in. kontynuować prace związane z korektą niekorzystnego stanu prawnego w trzech kwestiach. Chodzi o wypracowanie i przyjęcie przez sejm „jednolitej i wyczerpującej definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości w kategorii: podziemne budowle górnicze”. Drugi temat dotyczy opłat eksploatacyjnych, a trzeci – wprowadzenia „mechanizmów pomocowych” na rzecz gmin górniczych, które musiały zwrócić podatek od nieruchomości po tym, jak zmieniła się interpretacja prawa podatkowego, a ponadto odczuły finansowo skutki pandemii koronawirusa.

Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce zostało zarejestrowane we wrześniu 1999 roku. Obecnie skupia 27 samorządów z województw: śląskiego, małopolskiego, lubelskiego i dolnośląskiego. Gmina Polkowice przystąpiła do stowarzyszenia w maju. Jest drugim w naszym województwie samorządem w tym składzie, obok gminy Grębocice.