Skarb Średzki – poznajemy region

0
2320

Co kryje znalezisko, jak je odkryto, co można zobaczyć? O tym jutro będzie mowa w Muzeum Regionalnym w Jaworze.

Region Jawora obfituje w znaleziska archeologiczne, z których najstarsze pochodzą z czasów prehistorycznych. Spektakularne są natomiast odkrycia depozytów kultur starożytnych cywilizacji oraz z epoki średniowiecza. Pośród nich wyróżniają się skarby monet i innych kosztowności. Jednym z najciekawszych było odkrycie kupieckiego depozytu średniowiecznych monet, odkopanych trzysta lat temu w pobliżu kościoła św. Wojciecha w Jaworze. Na jeszcze okazalsze znalezisko natrafiono w Środzie Śląskiej, gdzie w czasie epidemii dżumy, w połowie XIV wieku zakopano skarb będący jednym z najcenniejszych odkryć XX wieku.
W skład skarbu wchodzi 8 tysięcy monet, gotycka korona ślubna, biżuteria oraz inne drogocenne wyroby złotnictwa i jubilerstwa. Badania historyków dowiodły, iż precjoza stanowiły zastaw króla Czech Karola IV Luksemburskiego.
Wykład o tym znalezisku zatytułowany „Skarb średzki” wygłosi dyrektor Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej, archeolog Grzegorz Borowski.
Odczyt odbędzie się w siedzibie Muzeum Regionalnego w Jaworze w czwartek 7 kwietnia o godzinie 17. Będzie to kolejna odsłona cyklu „Poznajemy region”. Wstęp na wykład jak zawsze wolny.