Mistrzostwa na półmetku. Kilka słów o FSR [WIDEO & FOTO]

0
527

Trwa międzynarodowy raj dla pasjonatów modeli pływających. Na Jaworniku rozpoczął się kolejny etap zmagań bzyczących motorówek. W niedzielę odbyła się w Rynku dekoracja zawodników w kilku klasach. Od dziś rozpoczynają się zawody w klasie FSR- HO i potrwają do niedzieli.  W sobotę i niedzielę rozgrywane będą finały. Uroczystość dekoracji zwycięzców  i zakończenie MŚ odbędzie w niedzielę o godz. 17.00 na płycie Rynku.

W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców podajemy kilka istotnych informacji nt. zasad rozgrywania konkurencji. Poniżej tez wyniki a także pełna relacja z dekoracji, która odbyła się 6. sierpnia.

Klasy FSR to wyścigi zespołowe modeli łodzi motorowych napędzanych silnikami spalinowymi. Modele są podzielone na klasy na podstawie: budowy (kształtu) kadłuba i umiejscowieniem śruby napędowej (pod kadłubem i poza kadłubem modelu), pojemności skokowej silników napędzających łodzie (do 3,5 ccm, do 7,5 ccm, do 15 ccm, do 27 ccm i do 35 ccm), wieku zawodnika kierującego łodzią (senior – junior).

KLASY FSR-V

Modele tej klasy są dowolnej konstrukcji, powinny jednak wyglądać jak łodzie motorowe. Silnik napędzający umieszczony jest wewnątrz kadłuba, a śruba napędowa pracuje całkowicie zanurzona w wodzie (pod dnem modelu). Rozgrywanie tej klasy polega na wykonaniu jak największej ilości okrążeń trasy regatowej w kształcie litery M i o długości około 350 m w czasie wyścigu maksymalnie 12 modeli w czasie 30 minut. Do klasyfikacji brany jest lepszy wynik zawodnika. Jeśli na starcie stanie więcej niż 12 zawodników, wówczas odbywają się po 2 biegi eliminacyjne w możliwie równolicznych grupach. Biegi eliminacyjne trwają po 20 minut. Lepszy wynik każdego zawodnika jest podstawą klasyfikacji po eliminacjach – pierwszych 12 zawodników startuje w 30 minutowym biegu finałowym, który wyłoni zwycięzców.

KLASY FSR-O

Modele tej klasy są podobne do modeli klas FSR-V, jednak śruba napędowa pracuje poza kadłubem, za rufą. Jest to tzw. śruba półzanurzona. W tej klasie wyścigi odbywają się na trasie kształtem przypominającej bieżnię stadionu. Jednocześnie startuje 10 modeli, czas biegu to 8 minut. Każdy zawodnik musi wykonać 4 wyścigi. Najgorszy wynik jest odrzucany, 3 lepsze są sumowane. Jeżeli w klasie startuje więcej niż 10 zawodników, przeprowadzane są biegi eliminacyjne w możliwie równolicznych grupach. Następnie przeprowadzany jest 12 minutowy finał, w którym startuje 10 zawodników z najlepszymi wynikami z eliminacji.

KLASY FSR-H

Modele tej klasy charakteryzują się wąskim kadłubem, w którym zamontowany jest silnik napędowy, oraz dwoma szeroko rozstawionymi dużymi pływakami na dziobie i dwoma pływakami na rufie (przy kadłubie). Śruba jest półzanurzona i pracuje poza rufą. Wyścig polega na wykonaniu przez zawodników 6 okrążeń trasy w kształcie bieżni stadionu. Każdy zawodnik musi wystartować w 4 wyścigach. W wyścigu startuje maksymalnie 8 zawodników. Jeżeli w klasie startuje więcej niż 8 zawodników, wykonywane są biegi eliminacyjne. Finał to cztery wyścigi 8 osobowe.

W Mistrzostwach Świata w Jaworze swój udział zgłosili aktualni Mistrzowie Świata, którzy swoje tytuły zdobyli w roku 2015 r. podczas Mistrzostw Świata rozegranych w Niemczech w miejscowości Hagenwerder koło Zgorzelca:

klasa FSR-O 7,5 juniorów:    Franciszek Ciechański z Wrocławia.

klasa FSR-O 3,5 seniorów:    Anton Chernenko z Rosji,

klasa FSR-O 15 seniorów:     Li Lin z Chin,

klasa FSR-H 7,5 seniorów:    Roman Agafonov z Rosji

klasa FSR-V 3,5 juniorów:    Yuri Le Noble z Holandii

klasa FSR-V 7,5 juniorów:    Franciszek Ciechański z Wrocławia

klasa FSR-V 27:                     Mauro Braghieri z Włoch,

klasa FSR-V 35:                     Gabriele Beletti z Włoch

W klasie FSR-V 15 seniorów wystartuje Vladislav Alferovich z Białorusi – Mistrz Świata 2015 w klasie FSR-V 15 juniorów (w roku 2017 już nie jest juniorem).

W klasach FSR nie odnotowuje się rekordów.

STATYSTYKA ZGŁOSZONYCH REPREZENTACJI 2017

Udział zgłosiło 13 państw z Europy i Azji:

Niemcy:          35 zawodników z 66 modelami,

Polska:            27 zawodników z 43 modelami,

Holandia:         16 zawodników z 37 modelami,

Rosja:              20 zawodników z 35 modelami,

Chiny:              16 zawodników z 34 modelami,

Czechy:           19 zawodników z 26 modelami

Włochy:             8 zawodników z 22 modelami,

Ukraina:            7 zawodników z 19 modelami,

Białoruś:           9 zawodników z 17 modelami,

Szwecja:           7 zawodników z 15 modelami,

Estonia:            6 zawodników z   7 modelami,

Hong Kong:      2 zawodników z   6 modelami,

Słowacja:          3 zawodników z   5 modelami.

Razem zgłoszony jest udział 175 zawodników z 332 modelami, w tym 136 seniorów z 236 modelami i 39 juniorów z 69 modelami.

Wyniki zawodów MŚ modeli pływających klasy FSR-V

V 3,5 junior

Kuban  Tomáš Czechy 

Li Xinyang  Chiny

Sobczyk Mikołaj Polska

V 3,5 senior 

 Mischke Jürgen  Niemcy       

 Den Hartog Richard Holandia     

 Szymański Maciej  Polska

V 7,5 junior 

 Znachenok Bogdan Białoruś

 Ciechański  Franciszek Polska

 Ołbińska Hanna Polska

V 7,5 senior

Braghieri Mauro Włochy

 Mischke Jürgen Niemcy

Navrátil Josef Czechy

V 15 junior

Ciechański Franciszek Polska

Willimsky Dennis Niemcy

Ma Zihan  Chiny

V 15 senior

Braghieri Mauro Włochy

Bervoets  Aad Holandia

Szymański Maciej Polska

V 27 senior

Riedel  Rainer Niemcy

Krätzschmar  Sören Niemcy

Belletti  Gabriele Włochy 

V 35 senior

Lamač Petr Czechy

Otkidach Valerii Ukraina

Riedel Ronny Niemcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię