Opozycja wspiera inicjatywy burmistrza

12
2574

W każdym samorządzie, tak jak i w rodzinie zdarzają się sprzeczki i waśnie. W poprzedniej kadencji atmosfera podczas sesji przypominała sejmową salę. Dzisiaj jest lepiej. Nawet opozycja potrafi docenić dobre dla mieszkańców inicjatywy burmistrza. 

Od kiedy burmistrzem jest młody samorządowiec, sesje są konkretniejsze. Bywa burzliwie, ale wydaje się, że z zasadami fair play. Doszło nawet do tego, że grupa opozycyjnych radnych postanowiła poprzeć inicjatywę burmistrza i o jej zaletach poinformować mieszkańców w przygotowanej ulotce. Mowa o programie walki ze smogiem, czyli dopłatach z Urzędu Miasta do wymiany systemu ogrzewania na bardziej ekologiczne. Na takie wsparcie mieszkańcy Jawora czekali od dawna.
W poprzednich latach mieszkańcy Jawora nie mogli liczyć na wsparcie finansowe ze strony gminy do wymiany starych kopciuchów. Problem ze smogiem powtarza się w mieście co roku i szczególnie jest widoczny zimą, kiedy to centrum miasta spowija masa trującego smogu. Z tym problemem zmierzył się burmistrz Emilian Bera i zaproponował radnym konkretny pomysł na zmniejszanie szkodliwych emisji z pieców.
Na podstawie uchwały Rady Miejskiej mieszkańcy mogą ubiegać się o dopłatę w wysokości do 2 tysięcy złotych do wymiany starych, węglowych pieców na bardziej ekologiczne, lub o 6 tysięcy w przypadku podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. Proponowana uchwała uzyskała aprobatę całej Rady Miejskiej.
Wnioski o dopłaty do wymiany będą przyjmowane w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Jaworze, do końca czerwca. Termin nie jest przypadkowy, chodzi zrealizowanie inwestycji oprzed kolejnym sezonem grzewczym.
Radni opozycji, którzy regularnie krytykują działania burmistrza, wprost nie zostawiając przysłowiowo na nim suchej nitki, postanowili, że tym razem będą promować jego inicjatywę. W swojej własnej ulotce prezentują nowość jaworskiego magistratu. Więc nie tylko Urząd Miejski, ale i radni opozycji zachęcają do wymiany kotłów. – Jest mi bardzo miło i nie ukrywam, że o takie standardy współpracy powinniśmy zabiegać wszyscy razem – mówi krótko burmistrz Emilian Bera.


Wiceprzewodniczący Rady Michał Bander podkreśla, że cieszy go taka postawa radnych opozycji. – Po pierwsze wszyscy razem pokazujemy, że chodzi nam o sprawę, a nie o wojenki polityczne. Po drugie, jeżeli burmistrz przygotował dobry projekt, to warto go pochwalić i wspierać. Moim zdaniem w ten właśnie sposób powinniśmy kreować rozwój naszego miasta. Za taką postawę należy się koleżeńskie – dziękuję! dla opozycji – kończy Michał Bander, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.
Przypomnijmy, że do tej pory w Jaworze program wsparcia wymiany starych pieców nie funkcjonował. Podczas ostatniej sesji radni uchwalili propozycję burmistrza i mieszkańcy będą mogli ubiegać się o takie wsparcie.
Gmina Jawor liczy, że w ten sposób uda się polepszyć warunki ogrzewania dla mieszkańców oraz poprawić jakość powietrza w mieście. – Zapraszam mieszkańców Jawora do składania wniosków – dodaje burmistrz Bera.

Ulotka radnych
Ulotka radnych

 

12 KOMENTARZE

  1. Zgoda buduje. Jawor potrzebuje i zasługuje na zgodę. Czyżby do Jawora zawitała normalność? nic tylko wypada się cieszyć i trzymać kciuki za burmistrza i wszystkich radnych, oby tak dalej Panowie

  2. no tak nie lubię tych radnych na tej ulotce, obiecałam sobie, że więcej nie zagłosuję na radnego Detynę , na nieszczęście jest z mojego okręgu, a tu masz, mam dylemat. hmmm, a może to jednak nie radni winni, chyba od dzisiaj przestaję zagladać na pewien portal, komuś tam najwyraźniej zależy na przedstawianiu sytuacji “inaczej” nie pozdrawiam komentujących i piszących na portalu jawor24h.

  3. Brawo burmistrzu. taki burmistrz to skarb! w 2 lata przekonać wszystkich radnych, żeby mówili jednym głosem. Niesamowite. Jaworku mój kochany rośnij w siłę.

  4. widzę czterech radnych i jednego mieszkańca Jawora, w prawdzie nie jest w radzie, ale dobrze, że wspiera kolegów.Radny Detyna razem z mieszkańcem wspierającym rozpętali burzę odnośnie ulic, chyba jednak chłopaki zrozumieli, że źle postąpili atakując Urząd. Lepiej późno , wszystko dla dobra nas wszystkich. Gratki Panowie

  5. eeeeeee cos mi się nie chce wierzyć, patrząc na radnych opozycyjnych nie ufam im w szczere intencje. pewnie zrobili sobie ulotkę we własnym interesie, ale obym sie pomylił

  6. hahaha 2tys ŻENADA !! 2200 zł kosztuje sam projekt na ogrzewanie !! co można kupić za 2tys 🙂 2 grzejniki?, projekt? czy połowa pieca?

  7. Bartek, ty na MOPSie siedzisz, że wszystko ci dają? Chłopie! Robisz inwestycję w gazowy piec CO. Średnio lepszy piec kosztuje około 7 tys. zł. Projekt i wykonanie przeróbek instalacji max 2 tysiaki. Masz razem 9 tys. zł i ekologiczne źródło ciepła. Miasto dołoży ci te śmieszne jak mówisz dwa tysiaki i to jest źle??? Jak dają to jest źle??? Może jeszcze ci nowego mercedesa kupić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię