Kiermasz w świątecznej aurze [FOTO]

0
1507

W tym roku bożonarodzeniowy jarmark odbywał się w domu kultury w Bolkowie. Planowano, że jego uczestnicy zaprezentują ozdoby, potrawy i kunszt wykonywania kolęd, pastorałek i świątecznych piosenek w bolkowskim rynku. Pod dachem nie było obecnego tego dnia na zewnątrz deszczu. Ale czy także nastroju świąt oraz kupujących?
Przyzwyczailiśmy się, że kiermasze świąteczne w Bolkowie w większej części są spotkaniem towarzyskim. Bo odwiedzających je i kupujących nie bywa zbyt wielu. W tym roku było podobnie, choć wielu wystawców sprzedało cały zapas świątecznych wypieków, pierogów i ozdób. Problem w tym, że jesteśmy niezmiernie kreatywni. Bo rękodzielnicze ozdoby, domowe ciasta i potrawy przygotować umie wiele osób i grup. W bolkowskim kiermaszu udział biorą bowiem indywidualni wykonawcy, świetlice środowiskowe i szkolne, przedszkole, stowarzyszenia działające na rzecz niepełnosprawnych oraz gminy, a także koła gospodyń wiejskich. Tak samo było w tym roku. Na stołach roiło się od wykonanych w różnorodny sposób choinek, zdobionych wieloma wymyślnymi technikami bombek i stroików oraz pachnących ciast o przepięknym, miłym także dla oka wyglądzie i pasztecików, pierogów, mięs, do których odwiedzającym ciekła ślinka…
W tym roku uczestnikami konkursu kulinarnego na najsmaczniejszą “rybę po grecku” były: Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Niezapominajka”, Stowarzyszenie Wspierające Osoby Niepełnosprawne „Integracja”, KGW w Lipie, Jastrowcu, Wolbromku, Kaczorowie i Mysłowie, Przedszkole Samorządowe w Bolkowie, oraz sołectwo Wierzchosławice. Jurorzy, po degustacji wszystkich dań oceniło najwyżej rybę w wykonaniu pań z Przedszkola Samorządowego w Bolkowie. Drugie miejsce przypadło Sołectwu Wierzchosławice, a trzecie – KGW Jastrowiec.
Jedna potrawa smakowała podobnie, ale nie tak samo. Na kiermaszowej scenie wystąpili liczni wykonawcy, przede wszystkim w repertuarze świątecznym. Kolędy i pastorałki oraz piosenki o magii świąt, białym puszystym śniegu i narodzinach Jezusa, przywoływało obraz świąt jak z bajki, pełnych rodziny przy stole i radości. Koncertowanie bożonarodzeniowe zaczął zespół dziecięcy „Mirabelki”, potem kontynuowali je Klub Twórców Poezji Regionalnej „Iskierka”, zespół dziecięcy „Kwiaty Lipy Ziemi Bolkowskiej”, zespoły ludowe „Bolkowianie”, „Echo”, „Lipowianie” i „Kukułeczki” z Pogwizdowa, by w finale na scenie pojawili się wszyscy razem.
Kilka dni wcześniej rozstrzygnięto konkurs dla dzieci, w tym roku na „Bożonarodzeniową kartkę świąteczną”.
– Komisja w składzie: Grażyna Andrzejewska, Genowefa Poczta, Tadeusz Poczta oraz Jacek Dorobek przyznała miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych – zdradza instruktor plastyki Wiesław Flaczyński.
W kategorii I – Przedszkola, I miejsce zdobyła Laura Szumczyk, a kolejne – Zosia Cygańska i Patryk Cygański. Kategorię II – klasy I-III wygrała Wiktoria Zawadzka, II miejsce zajęła Julia Kowalska, a III Szymon Błaszczyk. Wyróżnienia trafiły do Sebastiana Gorzkowskiego, Antoniego Bukały i Agaty Krawczyk. W kategorii III, która obejmowała klasy IV-VI zwyciężyła Weronika Rączka, a II miejsce zajął Oskar Larysz. III nagrodę uzyskała Paulina Kałużna. Ponadto wyróżniono Wiktorię Bzowy, Ilarię D’onofrio i Paulinę Kubacką.
M. Ewa Kacperska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię