Z Jawora do Getyngi…

0
1379

Z Dolnego Śląska do nieśmiertelności. Pamięci dr. Wilhelma Ebsteina (18636-1912). Uroczystość poświęcona upamiętnieniu historii życia i dorobku naukowego wybitnego lekarza, jaworzanina dr. Wilhelma Ebsteina odbyła się 21 września w Jaworze w pięknej sali teatru.

Gospodarzem był burmistrz Emilian Bera, a organizatorem Muzeum Regionalne w Jaworze i dyrektor Arkadiusz Muła, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, “Medicus” Sp. z o.o, SP ZOZ Przychodnia Jawor, JOK, Dolnośląska Izba Lekarska, Oddział Regionalny Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Ziemi Lubińskiej. Komitetowi ds. Upamiętnienia dr. Wilhelma Ebsteina przewodniczył prof. dr hab.n. med. Marian Zembala, a Komitetem Organizacyjnym kierował dr n. med. Artur Kwaśniewski.
Zgromadzonych powitali: Marian Zembala, Artur Kwaśniewski i Emilian Bera. Burmistrz Jawora wyraził wdzięczność wobec wszystkich osób i instytucji, które swoim wysiłkiem wsparły organizację uroczystości, podczas której przybliżono szerszej społeczności historię życia i dorobku naukowego wybitnego lekarza Wilhelma Ebsteina, urodzonego w Jaworze. Burmistrz wręczył prof. Marianowi Zembali tytuł Przyjaciel Miasta z obrazem, na którym widnieje postać patrona Jawora św. Marcin.
Wykład inauguracyjny poprzedzono dziesięciominutowym filmem edukacyjnym pt. “Z Jawora do Getyngi, z Dolnego Śląska do nieśmiertelności – polscy kardiolodzy i kardiochirurdzy w hołdzie Ebsteinowi” w reż. Konstantego Kulika. Janusz Skalski w inauguracji zaprezentował sylwetki 17 wybitnych Europejczyków z polskiej ziemi rodem, z których jesteśmy dumni. Podkreślił, że wszystkich nas łączy wspólnota miejsca, a nie pochodzenie czy religia. Odkrycie przez dr. wrodzonej wady serca nazwanej później anomalią Ebsteina przybliżyła Magdalena Mazurak, a dyr. Arkadiusz Muła opowiedział o miejscach w Jaworze, w którym dorastał Wilhelm Ebstein. Biskup Waldemar Pytel określił konferencję niezwykłym spotkaniem wielu kardiologów, lekarzy i uczonych w miejscu urodzin wielkiego lekarza kardiologa i internisty.
– To spotkanie w różnorodnym gronie jest lekcją prawdziwej europejskości. Naszym zadaniem jest przywracać pamięć i szanować wspólne dziedzictwo – podkreślił bp. W. Pytel w wystąpieniu na temat uniwersalnego znaczenia postaci i dorobku dla współczesnych i przyszłych pokoleń.
Po obiedzie odbyła się druga część sesji, podczas której obecni wysłuchali wykładów o charakterze medycznym. O anomalii Ebsteina z perspektywy pacjenta opowiedział dr Benoit Mores z Antwerpii, który urodził się z tym schorzeniem. Dzięki operacji żyje, jest kardiologiem i pomaga innym. Wykład mieli również zagraniczni kardiolodzy: z Monachium (Rudiger Lange i Julie Cleuziou) oraz Patrick Perier z Paryża.
W godzinach popołudniowych odbyło się odsłonięcie popiersia dr. Wilhelma Ebsteina, a na zakończenie konferencji przewidziano koncert finałowy XXV Festiwalu Muzyki Kameralnej w Kościele Pokoju.