Mazowsze koncertowało w Kościele Pokoju [FOTO]

0
629

Srebrny jubileusz Jaworskich Koncertów Pokoju zapoczątkował widowiskowy występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” pod dyrekcją Jacka Bonieckiego. Występ przyciągnął rzeszę publiczności. Tylu miłośników muzyki jaworska Perełka dawno nie widziała.
Jaworskie Koncerty Pokoju odbywają się od maja do września. Przewidziano w sumie pięć wydarzeń dla melomanów oraz (18 czerwca) muzyczne widowisko dla najmłodszych. Warto spędzić czas w tej niepowtarzalnej atmosferze, wsłuchując się w akustykę Kościoła Pokoju w Jaworze. Niewątpliwe piękno posiadają też zabytkowe wnętrza, największe osobowości polskiej i międzynarodowej sceny muzycznej gwarantują ucztę dla ducha.
– Srebrne, czyli rocznicowe 25. Jaworskie Koncerty Pokoju to programy muzyczne, które jak zawsze zawierają wiele form wykonawczych od kwartetu do orkiestry, stylów muzycznych od renesansu do jazzu. Cykl rozpoczyna legendarny Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze, który ludowymi strojami i pięknymi głosami przypomni polskie pieśni ludowe, by 21 września w koncercie finałowym, po królewsku zakończyć muzyką dawną Polskiej Opery Królewskiej – Capella Regia Polona, godną największych sal koncertowych Europy – podkreśliła Anna Grynszpan, kierownik artystyczny JKP. Propagatorka festiwalu muzyki kameralnej Jaworskie Koncerty Pokoju została tego dnia uhonorowana nadaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. Odznaczenie wręczył wicewojewoda dolnośląski Kamil Zieliński. – Wraz z panią Anną, która od dwudziestu lat z ramienia Muzeum Regionalnego w Jaworze realizuje kolejne edycje festiwalu, cieszymy się z tak zaszczytnego wyróżnienia – podkreślił dyrektor Arkadiusz Muła.
Słowo wstępne wygłosiła Elżbieta Szomańska, podkreślając rangę tego wydarzenia. Głos zabrał również Burmistrz Miasta Jawora Emilian Bera: – Serdecznie gratuluję solistom, chórowi i orkiestrze „Mazowsza” występu na najwyższym poziomie. Jaworskie Koncerty Pokoju to jeden z najstarszych i największych na Dolnym Śląsku festiwali muzyki klasycznej. Dziękuję organizatorom za ogromny wkład pracy i osobiste zaangażowanie w organizację tego wyjątkowego wydarzenia muzycznego w naszym mieście oraz dbałość o przebieg i wysoki poziom artystyczny kolejnych edycji Koncertów.
Ksiądz Tomasz Stawiak, Proboszcz Parafii Ewangelickiej w Jaworze, gospodarz obiektu, powiedział, że ćwierć wieku Koncertów Pokoju to piękny jubileusz kulturalnego wydarzenia, które wpisało się na stałe w krwiobieg Kościoła Pokoju i naszego Miasta. – Organizatorom dziękuję za trud przygotowań, a nam wszystkim życzę wielu kolejnych lat z Koncertami! – powiedział.
W repertuarze “Mazowsza” tego dnia znalazły się pieśni Stanisława Moniuszki oraz utwory ludowe z różnych regionów Polski w adaptacji Miry Zimińskiej – Sygietyńskiej. W cyklu pieśni patriotycznych zespół zaśpiewał m.in. “Warszawiankę”, “Wojenko, wojenko” i “Legiony”. W kalejdoskopie pieśni ludowych znalazły się słynna “Kukułeczka”, “Jadu goście, jadu”, “Ej przyleciał ptaszek” i “Cyt, cyt”. Występ spotkał się z aplauzem publiczności, a przepiękne stroje wzbudziły zachwyt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię