Znaki czasów dla przyszłych pokoleń

0
387

We wtorek, 9 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Wiadrowie uczestniczyli w wyjątkowej uroczystości. Powoli kończąc rok szkolny poświęcony świętowaniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zasadzili pod szkołą trzy dęby symbolizujące cyfrę “100”, które zostały nazwane na cześć ważnych polskich osobistości. Pierwszy dąb poświęcony został pamięci Jana Pawła II, drugi patronowi szkoły Januszowi Kusocińskiemu, a trzeci genialnej polskiej chemiczce Marii Skłodowskiej-Curie.
Nie bez znaczenia jest tutaj wybór gatunku drzew. Dąb symbolizuje bowiem potęgę i długowieczność – cechy mające być odzwierciedleniem losów naszego kraju i patriotów przez lata walczących o jego niepodległość. Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali ponadto krótko znaczenie nadanych drzewom nazw, wiążących się z dokonaniami i wyjątkowymi losami osób je reprezentujących. Niezwykle ważny jest również fakt zakopania przez nas Kapsuły Czasu, w której umieszczone zostały odręcznie napisane przez uczniów notatki dotyczące ich codzienności we współczesnym świecie, sto informacji na temat wydarzeń roku 2018 z życia wiadrowskiej szkoły, z terenu Polski i całego świata, list przewodni do Przyszłych Pokoleń napisany w imieniu całej społeczności szkoły oraz duża ilość zdjęć uczniów i kadry pedagogicznej. Wszystko zabezpieczone i umieszczone w ozdobnej kapsule, która z założenia ma przetrwać w ziemi do jej planowanego odkopania w roku 2069. Wydarzenie zostało zorganizowane przez polonistkę Angelikę Smolak oraz katechetę Jana Tomaszewskiego.
Treść listu do potomnych umieszczonego w Kapsule Czasu:
Wiadrów, 09.04.2019 r.
Drogie Przyszłe Pokolenia, kiedy otworzycie ten list będzie prawdopodobnie rok 2069. Trudno nam sobie teraz wyobrazić jak będzie wyglądało Wasze życie. Czy nadal dzieci będą uczęszczać do szkoły w Wiadrowie albo podziwiać piękną wiosenną scenerię okolicznych pól i łąk? Jedno jest pewne, mimo znacznej czasowej przestrzeni łączy nas wspólna przeszłość i przyszłość. Pisząc ten list kończymy powoli rok szkolny, podczas którego celebrowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta okrągła i jakże piękna rocznica skłoniła nas do zakopania Kapsuły Czasu i zaznaczenia na zawsze naszej obecności w otaczającej Was rzeczywistości.
Jak zapewne wiecie, 100 lat temu – 11 listopada 1918 roku – Polska odzyskała utraconą na 123 lata niepodległość. Szczerze wierzymy, że Wasze pokolenie pamięta o tej rocznicy i o ważności ówczesnych wydarzeń. Żywimy ponadto nadzieję, że niepodległość Polski jest w dalszym ciągu niezagrożona. Jeżeli jednak los naszego kraju potoczył się inaczej, chcemy, abyście pamiętali o niezłomności i waleczności przeszłych pokoleń, które kierując się miłością do ojczyzny walczyły o wolną Polskę.
W celu upamiętnienia tej jakże ważnej rocznicy sadzimy na terenie szkoły trzy dęby, które mają symbolizować cyfrę „100” i każdy z nich sadzony jest na cześć ważnego Polaka – pierwszy dąb upamiętnia postać Jana Pawła II, drugi patrona naszej szkoły Janusza Kusocińskiego, a trzeci genialną polską chemiczkę Marię Skłodowską-Curie.
Wewnątrz przygotowanej przez nas Kapsuły Czasu znajdują się zarówno notatki napisane odręcznie przez naszych uczniów, jak i lista 100 informacji o roku 2018. Dowiecie się z niej jakie wydarzenia z życia szkoły, terenu naszego kraju oraz całego świata miały miejsce w 2018 roku.
Wierzymy, że dzięki niniejszej inicjatywie stworzyliśmy epokowy pomost między pokoleniami, które mimo rozdzielenia przez czas, kierują się wciąż tymi samymi, niezłomnymi wartościami. Apelujemy do Was, drodzy przedstawiciele przyszłości: Dbajcie o nasz świat, nasz kraj i naszą „małą ojczyznę”, aby na zawsze zachowały w sobie to, co jest w nich unikalne i wyjątkowe.
Z pozdrowieniami z przeszłości,
Społeczność szkolna Szkoły Podstawowej w Wiadrowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię