Samorząd województwa sfinansował generalny remont Legnickiej Biblioteki Publicznej

0
528

Zakończył się generalny remont Legnickiej Biblioteki Publicznej, przeprowadzony dzięki unijnym pieniądzom przekazanym przez marszałka Cezarego Przybylskiego. Od teraz placówka ma odświeżony wygląd, a czytelnicy mogą korzystać z księgozbiorów w wygodnych pomieszczeniach.   

Zakres prac remontowych w bibliotece był bardzo duży i obejmował m.in. wyczyszczenie i zakonserwowanie elewacji, docieplenie dachu, wymianę podłóg, instalacji elektrycznej i ogrzewania. Ze względu na fakt, iż placówka mieści się w XIX-wiecznym neogotyckim gmachu, konieczne było także odnowienie zabytkowych elementów na zewnątrz budynku. W czasie remontu dużym zaskoczeniem było odkrycie tajemniczego „masońskiego” pomieszczenia z polichromiami, które według ekspertów, służyło loży do degustacji win.

Teraz odnowiony budynek biblioteki nie tylko ładnie wygląda, ale także oferuje mieszkańcom nowe pomieszczenia. Jest to m.in. multimedialna Strefa Młodzieży z okularami do wirtualnej rzeczywistości oraz stołami z e-galerią. Poza tym mieszkańcy będą mogli skorzystać z Czytelni Naukowej oraz Działu Informacyjno-Bibliograficznego i Regionalnego z bogatym księgozbiorem dotyczącym przedwojennej historii i teraźniejszości Legnicy, regionu i województwa wraz z prezentacjami multimedialnymi. W nowoodkrytym „masońskim” pomieszczeniu będą natomiast organizowanie kameralne spotkania autorskie, warsztaty literackie, a w przyszłości może również degustacje win.

Samorząd województwa przekazał na remont biblioteki blisko 5 mln zł dofinansowania. Pozostały milion złotych wyłożyło miasto.

Jestem pod ogromnym wrażeniem miejsca, które udało się tu stworzyć – mówił w czasie spotkania z dziennikarzami marszałek Cezary Przybylski – Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego oddajemy mieszkańcom Legnicy przestrzeń aktywności społecznej, kulturalnej i towarzyskiej, która będzie służyć przez wiele lat. Niezmiernie mnie cieszy, że w całym regionie mamy coraz więcej takich miejsc – dodał marszałek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię