Ziemniak po Piotrowicku [FOTO]

0
783

W sobotę, 22 września w piotrowickim parku czekały na przybyłych różne atrakcje. Smakołyki z ziemniaków, ognisko, loteria fantowa, liczne konkursy, rozrywka na scenie i wiele innych. Na Święto Pieczonego Ziemniaka zaprosili Wójt Gminy Męcinka, Towarzystwo Miłośników Piotrowic, Sołtys oraz Rada Sołecka wsi Piotrowice.

Na scenie w repertuarze ludowym wystąpiły “Piotrowiczanki”. Pokaz tańca hip-hop dał młody mieszkaniec Piotrowic Miłosz Nawara, który na swoim koncie ma już wiele sukcesów. Publiczność rozgrzała gwiazda wieczoru – przesympatyczna Szula, która razem z tancerzami (Damianem i Asią) podbili serca imprezowiczów. Dzieci mogły wziąć udział w grach i zabawach prowadzonych przez animatorki Natalię i Patrycję.
Już od godziny 16 przy ognisku i stoiskach kulinarnych ustawiały się kolejki. Były pieczone w żarze ziemniaki, kiełbaski z grilla, frytki i domowe ciasta serwowane na szkolnym kiermaszu Rady Rodziców, grochówka pana Józefa Łupkowskiego i oczywiście placek po piotrowicku wg przepisu śp. Macieja Kuronia. Długi ogonek chętnych ustawił się też po losy, bowiem piotrowickie loterie słyną z atrakcyjnych nagród. W tym roku była to m.in. pralka oraz inny sprzęt AGD. Biesiadnicy mogli również powspominać koncert Modern Talking Reloaded, który odbył się końcem sierpnia, właśnie w Piotrowicach podczas gminnych dożynek. Do Piotrowic zawitali też ze swoim nowym wozem druhowie z OSP Męcinka, którzy pilnowali porządku i zachęcali najmłodszych do wstępowania do młodzieżowej drużyny pożarniczej. Podsumowaniem dnia była zabawa taneczna do późnych godzin nocnych z zespołem MASTAR.
Podczas Święta Pieczonego Ziemniaka rozstrzygnięto też konkursy – na najlepszą potrawę z ziemniaków (dla mieszkańców Gminy Męcinka), na najciekawszą dekorację posesji w stylu ziemniaczanym (dla mieszkańców Piotrowic) oraz Strongman. Wszystkie konkursy oceniały niezależne komisje.
Konkurs kulinarny na „Najsmaczniejszą potrawę z ziemniaków” wygrał sernik ziemniaczany upieczony przez członkinie Kabaretu Żmije z Męcinki. Uzyskał on najwyższą notę u jurorów i nic dziwnego, bo wprost rozpływał się w ustach. Ocenie podlegały walory smakowe i zapachowe oraz estetyka i sposób podania potrawy. Drugie miejsce zdobyła zapiekanka ziemniaczana z gyrosem i kapustą pani Małgorzaty Stawowczyk, trzecie – ziemniaki nadziewane pieczarkami i serem pani Malwiny Walaszek, czwarte uzyskała rolada ziemniaczano-drobiowa z pieczarkami i serem pani Eweliny Manieckiej, piąte – placki ziemniaczane zapiekane pani Patrycji Bobowskiej, a szóste – łódeczki z ziemniakami i mięsem pani Beaty Witkowskiej (wszystkie przepisy zaprezentujemy wkrótce na naszych łamach).
Do konkursu na najciekawiej udekorowaną posesję o ziemniaczanym temacie przewodnim zwyciężyła pani Józefa Bigos. Drugie miejsce zajęła posesja pani Marty Zwierzew, a trzecie – Grażyny Biernackiej. Celem konkursu jest upowszechnianie, kultywowanie i dokumentowanie tradycji obrzędowej związanej z okresem kopania ziemniaków. Technika wykonania dekoracji była dowolna. Jury dokonało oceny pod wzgledem wyglądu posesji, nawiązania do tradycji związanych z wykopkami, wsią oraz technikę wykonania dekoracji.
W kolejnym konkursie zadaniem strongmanów było przecięcie ręczną piłą kloca drewna. Najszybciej zadanie to wykonał Artur Zuchmantowicz. Kolejne miejsca zajęli Grzegorz Adamski, Arkadiusz Pukszta, Sebastian Skrok, Maciej Lisiewski i Radosław Puzio. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody rzeczowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię