4. Festiwal Kultury Wsi Polskiej za nami [FOTO]

0
3265
????????????????????????????????????

2 września br. w Wądrożu Wielkim już po raz czwarty odbył się Festiwal Kultury Wsi Polskiej – Dożynki Gminne 2018. Uroczystości rozpoczęto mszą świętą dziękczynną w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Wądrożu Wielkim.
Po nabożeństwie, przy muzyce ludowej w wykonaniu zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” oraz Zespołu Ludowego z Mokrzeszowa, barwnym korowodem uczestnicy festiwalu udali się na plac sportowo-rekreacyjny, gdzie odbyły się obrzędy dożynkowe. Uczestnicy korowodu nieśli ze sobą flagę Polski. Starostami dożynek byli: Aleksandra Banach Boś i Łukasz Frączek.
Jak co roku, największą atrakcją Festiwalu były stoiska sołectw gminy Wądroże Wielkie: Budziszowa Małego, Budziszowa Wielkiego, Biernatek, Granowic, Jenkowa, Kosisk, Kęp, Mierczyc, Pawłowic Wielkich, Skały i Wądroża Wielkiego, które zachwycały swoim bogactwem i różnorodnością oraz nawiązywały do tradycji ludowych. Można było skosztować swojskich wyrobów, przetworów i wypieków oraz smacznego dzika przygotowanego przez Koło Łowieckie “Jedność”.
Tegoroczna edycja Festiwalu była zapoczątkowaniem uroczystych obchodów z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości, dlatego też elementy patriotyczne towarzyszyły uczestnikom przez cały czas trwania imprezy. Wójt Elżbieta Jedlecka wraz z zaproszonymi gośćmi, podczas spaceru po stoiskach rozdawała gadżety patriotyczne.
Na dożynki przybyły tłumy mieszkańców z gminy Wądroże Wielkie i innych powiatów. Każdy mógł skorzystać z bogatej oferty przygotowanej przez organizatorów, sołectwa, przedsiębiorców, instytucji, jednostki organizacyjne gminy oraz lokalnych artystów i organizacje pozarządowe. Odbyły się między innymi: warsztaty układania bukietów i plecenia wianków.
Przez cały czas trwania imprezy najmłodsi uczestnicy mogli za darmo korzystać z atrakcji dla nich przygotowanych.
Tradycyjnie już podczas festiwalu przeprowadzono konkurs na „Najpiękniejszy Wieniec i Stoisko Wiejskie”. Jak co roku, wybór nie był łatwy – każde stoisko prezentowało bardzo wysoki poziom, ogromne zaangażowanie mieszkańców poszczególnych miejscowości. W kryteriach oceny było ważne odniesienie się do tradycji, różnorodność produktów oraz sposób wykonania i innowacyjność. Ostatecznie wyborem komisji pierwsze miejsce zajęło sołectwo Biernatki, drugie miejsce zostało przyznane sołectwu Jenków, a trzecie miejsce przypadło sołectwu Wądroże Wielkie. Pozostałe sołectwa otrzymały wyróżnienie.
Również w tym roku zorganizowano konkurs na najpiękniejszy wóz drabiniasty. Do konkursu przystąpiły sołectwa: Granowice, Jenków oraz OSP Granowice, których wozy pięknie się prezentowały w korowodzie i na placu dożynkowym.
Podczas wręczania nagród na scenie towarzyszyły najpiękniejsze dziewczyny z gminy: Wiktoria Wasilewska tegoroczna Miss Ziemi Jaworskiej, Ewelina Zgud – Miss Ziemi Jaworskiej 2017, Wiktoria Wyszowska – Miss Ziemi Jaworskiej z 2016 r. oraz Monika Ciąpała Wice Miss KGW 2017 r.
Gwiazdą tegorocznej edycji Festiwalu był zespół MIG, który swoim występem zachęcił do zabawy tłumnie zgromadzoną publiczność. Po koncercie można było obejrzeć pokaz sztucznych ogni, a na zakończenie festiwalu do tańca porwał wszystkich zespół IiD P. Pustelnik, który bawił uczestników do późnych godzin nocnych.
Organizacja wydarzenia na takim poziomie nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie sponsorów: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Aleksandra Banach-Boś, Paweł Boś, Paulina i Łukasz Frączek, Beata i Andrzej Hawran – Gospodarstwo rolne, Anna Naumowicz, Wiesław Królikowski, Dolnośląska Izba Rolnicza wraz z Zarządem DIR, Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe “LERKA”Spółka z o.o., Prywatne Gospodarstwo Rolne Wiesław Królikowski, Joanna i Wiesław Orkisz, Gospodarstwo Rolne Maria i Wojciech Krasecki, Gospodarstwo Rolne Taczalin S.C.Traut Marek, Ryszard, Cezary, Edyta i Adam Garsztka, “Alwer” Centrum Obróbki Skrawaniem CNC Wądroże Wielkie, Piotr Brożyna Transport Firma Usługowo-Handlowa, MPS Piotr Sycz Spółka z o.o., Kamil Brożyna, Jerzy Hamala, Jaskot Spółka Jawna Tadeusz Jaskot, Grzegorz Jaskot, Jarosław i Beata Laska, Bronisław Boś, Bank Spółdzielczy w Jaworze, Lena i Łukasz Gawenda, Usługi transportowo – handlowe Michał Traut, Gospodarstwo rolne Grzegorz i Joanna Kurpisz, Bartłomiej i Ewa Sobiegraj, Andrzej i Krystyna Sobiegraj, Maria i Piotr Czupak, MHR OLEJE Henryk Sycz, Ryszard Sycz, Gospodarstwo Rolne S.C. Tadeusz Młynko, Zdzisław Osak, Firma Handlowa OFERTA PLUS Małgorzata Brożyna, Tomasz Burtny, Klaudia i Robert Gierczyk, Gospodarstwo Nasienno – Rolne Snowidza Spółka z o.o., Anna i Andrzej Czyrko, Gospodarstwo rolne Karol i Marzena Szwedo, Stanisław Piech, Kwiaciarnia Storczyk Iwona Tarka, Koło Łowieckie Jedność, Tartak Maria i Franciszek Szwedo, Katarzyna i Piotr Sieliccy, Mariola i Marcin Garbera.
Łukasz Nowicki, Starszy Specjalista ds Informatyki i Promocji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię