Fara na fotografiach Marty Krawczyk

0
393

Kilka tygodni temu ukazała się niewielka książeczka z kilkunastoma fotografiami. Ukazano na nich bolkowski kościół pw. św Jadwigi Śląskiej z zewnątrz i jego wnętrze.
Wydawnictwo nosi tytuł „Bolków. Kościół św. Jadwigi” i nadtytuł „Album fotograficzny”. Jak pisze we wstępie do niewielkiego albumu autorka zdjęć, Marta Krawczyk, „Kościół św. Jadwigi należy do najciekawszych zabytków Bolkowa. Jego powstanie określa się na rok 1248, a imię św. Jadwigi, nadane przez biskupa wrocławskiego Tomasza II, nosi od roku 1298. W ciągu swojej długiej historii przeszedł wiele przeróbek i remontów, dlatego można tu spotkać elementy różnych stylów architektury, przede wszystkim gotyku i baroku.
Od roku 1949 kościół znajduje się w rejestrze zabytków. Warto tu zajrzeć dla modlitwy, ale też dla ciekawego, bogatego wnętrza. A tymczasem zachęcam do obejrzenia fotografii mojego autorstwa zamieszczonych w albumie. Zdjęcia powstawały przez wiele lat i świadczą o nieustającej fascynacji małym, uroczym, malowniczym miasteczkiem, jaki jest Bolków, jego historią i zabytkami” – pisze Marta Krawczyk.
Fotografie – jest ich w książeczce razem z okładkowymi 36, są jedynie krótko podpisane. Można przyglądać się elementom architektury i wystroju świątyni i je kontemplować. Jak przyznała nam autorka zdjęć – miała sporo fotografii kościoła zrobionych w różnych porach roku, z różnej perspektywy i szkoda było je pozostawić w szufladzie.
Albumik wydała gmina Bolków, a wydrukowano w Świdnicy. Szkoda jednak, że przy okazji nie pomyślano o dodanie do zdjęć większej ilości informacji o świątyni, historii budowli i parafii. Byłoby to wówczas wydawnictwo w pełni historyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię