Gminno-powiatowe dziękczynienie za chleb [FOTO]

0
762

Dziękczynną mszą świętą w kościele pw. św. Anny w Marcinowicach pod przewodnictwem dziekana Dominika Drapiewskiego rozpoczęły się gminno-powiatowe dożynki. Po nabożeństwie delegacje z wieńcami udały się w barwnym korowodzie dożynkowym na boisko przy szkole, by tam wspólnie świętować.
W korowodzie ruszyły również maszyny rolnicze, które zaprezentowali gospodarze Eugeniusz Pasek, Damian Męczyński, Krystian Mazur i Bogdan Rębisz. Starostowie dożynek Renata Trzebniak i Romuald Gryko przekazali dziękczynne bochny chleba, wypieczone z tegorocznych zbiorów, na ręce starosty jaworskiego Stanisława Laskowskiego i wójta Mariusza Forysia. Wieńce dożynkowe poniosły wszystkie sołectwa gminy Mściwojów: Marcinowice i Drzymałowice, Godziszowa, Grzegorzów, Luboradz, Mściwojów, Niedaszów, Siekierzyce, Snowidza i Targoszyn, a także delegacje z gmin powiatu jaworskiego – Bolków, Męcinka, Paszowice i Wądroże Wielkie.
Podczas wchodzenia delegacji na plac dożynkowy zaśpiewał zespół “Chrośliczanie”, który wykonał także obrzęd dożynkowy. Wszyscy zgromadzeni na placu mogli skosztować pachnącego chleba, którym częstowali gospodarze dożynek.
W części artystycznej wystąpiły dzieci ze szkoły podstawowej w Snowidzy, zespoły folklorystyczne „Kukułeczki” i „Piotrowiczanki”. Niezły pokaz młocki i kowbojskiego tańca dały panie z gminy Krotoszyce, a gospodynie ze Snowidzy na oczach publiczności ukisiły kapustę.
Wójt i starosta powiedzieli kilka słów o święcie niepodległości, a wszyscy zgromadzeni zaśpiewali hymn państwowy. Wypuszczono również 100 symbolicznych białych i czerwonych balonów. Gminno-powiatowe dożynki stały się też okazją do wręczenia odznaczeń “Zasłużony dla rolnictwa”.
Tego dni można było skorzystać też ze strawy dla ciała. Podczas uroczystości aż siedem wsi z Gminy Mściwojów zaprezentowało swoje stoiska i karmiło przybyłych wspaniałym jadłem. Były to: Marcinowice, Drzymałowice, Godziszowa, Luboradz, Mściwojów, Niedaszów, Snowidza, Targoszyn i Rada Rodziców przy szkole podstawowej w Snowidzy. Swoje stoiska zaprezentowały także sołectwa z gmin powiatu jaworskiego: Wiadrów i Pogwizdów z gminy Paszowice oraz z gminy Wądroże Wielkie – Biernatki, które wygrały tego dnia konkurs powiatowy na stoisko. Z kolei w konkursie powiatowym na najpiękniejszy wieniec dożynkowy pierwsze miejsce zajęła delegacja z gminy Męcinka – sołectwo Piotrowice. Drugie miejsce zdobyła gmina Paszowice, trzecie – Wądroże Wielkie, czwarte – Bolków, a piąte – Mściwojów.
W konkursach gminnych wyróżnienie za wieniec otrzymały Marcinowice, I miejsca równorzędne – Targoszyn, Snowidza, Mściwojów i Godziszowa; II miejsca – Drzymałowice, Niedaszów, Luboradz i Grzegorzów. Wyróżnienie za stoisko zdobyły Drzymałowice, a pierwsze miejsca równorzędne – Marcinowice, Luboradz, Mściwojów, Godziszowa, Targoszyn i Snowidza.
Wieczorem można było podziwiać Teatr Ognia w wykonaniu tancerzy teatru Avatar z Legnicy, posłuchać Gwiazd – Zespołu „TOP-ONE” i potańczyć przy muzyce zespołu MASTAR z Sichowa.
Starostowie dożynek:
Renata Trzebniak – wraz z mężem Łukaszem gospodaruje na 26 hektarach, gospodarstwo przejęte po teściach we wsi Drzymałowice. Uprawiają rzepak, pszenicę, jak również zajmują się hodowlą trzody chlewnej. Mają dwóch synów.
Romuald Gryko – wraz z żoną Iwoną prowadzi przejęte po rodzicach gospodarstwo położone we wsi Marcinowice o pow.15 hektarów. Pan Roman specjalizuje się w hodowli bydła oraz uprawie pszenicy i rzepaku. Mają czworo dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię