Niespodzianek drogowców ciąg dalszy…

2
2879

Cieszymy się, że nasz poprzedni artykuł poskutkował szybką reakcją drogowców. Chodzi o uzupełnienie oznakowania poziomego o znaki na ul. Dąbrowskiego. Nasza radość jednak nie trwała długo.

Zmiany w organizacji ruchu na Dąbrowskiego pojawiły się po remoncie DK3. Z obecnej sytuacji wynika, że jadąc od Placu Wolności nie możemy WCALE skręcić na parking pod zamkiem. Znak C-5 obowiązuje wg kodeksu „na najbliższym skrzyżowaniu lub w miejscu, gdzie występuje możliwość zmiany kierunku jazdy”, czyli… obydwa wjazdy na „Pigal”! Wynika z tego, że na Podzamcze można się dostać wyłącznie od strony mostu. Zapytani przez nas kierowcy sugerują umieszczenie zamiast nakazu C-5 znak zakazu skrętu w lewo za znakiem (B-21).

Dokładnie taki, jak ustawiono przy wjeździe na Plac Wolności od ul. Limanowskiego (wcześniej nie było tam żadnego znaku mimo umieszczenia podwójnej, ciągłej linii na wysokości skrętu do Kościoła Pokoju). Aby ułatwić kierowcom orientację na Dąbrowskiego może warto zainwestować w znak informacyjny D-18 (parking) ze strzałką do obowiązującego wjazdu? Póki co na Podzamczu trwa zwyczajny chaos. Wystarczy kilka minut w południe, aby być świadkiem łamania przepisów przez zdezorientowanych kierujących. I nic dziwnego.

P.S.
Znając pomysłowość naszych drogowców od razu ostrzegamy przed pomysłem zamiany znaków (z Dąbrowskiego na Plac Wolności). Znak nakazu jazdy prosto na Limanowskiego (kierunek rondo) uniemożliwi skręt w prawo pod dawną Kolorową. I znowu będzie, że “Gazeta Jaworska się czepia” 😉

2 KOMENTARZE

  1. Proponuję aby zarządca drogi jak i redaktor, który pisał artykuł zapoznał się najpierw z lekturą jaką jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

    Znak nakazu C-5 “nakaz jazdy prosto” zobowiązuje kierującego do ruchu w kierunku zgodnym ze strzałką, ponadto znak ten obowiązuje na najbliższym skrzyżowaniu lub w miejscu, gdzie występuje możliwość zmiany kierunku jazdy. W związku z powyższym wskazany znak na fotografii zamieszczonej do artykułu zabrania kierującym skręcania w lewo w posesję mieszcząca się przy ul. Dąbrowskiego 17.
    Znak zakazu B-21 “zakaz skręcania w lewo” zabrania skręcania w kierunku wskazanym na znaku oraz zawracania i obowiązuje na najbliższym skrzyżowaniu. W tym miejscu należało by przypomnieć, że z godnie z art. 2 Ustawy Prawo o Ruchu drogowym, skrzyżowanie jest to przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną. Mając powyższe na uwadze nie możliwe jest ustawienie znaku B-21 przed wjazdem na targowisko jak sugerują kierowcy, gdyż nie jest to skrzyżowanie i znak B-21 “zakaz skręcania w lewo” nie będzie miał zastosowania.

    Podsumowując na ul. Dąbrowskiego wystarczy przywrócić organizację ruchu jaka była przed remontem, i która się przez wiele lat sprawdzała. Ruch w tym miejscu odbywał się płynnie i nie dochodziło tam do poważnych w skutkach zdarzeń drogowych.

  2. Zapraszam na jeszcze jedno ciekawe miejsce czyli nowe skrzyżowanie równorzędne pomiędzy ulicami Szpitalna oraz Przyjaciół Żołnierza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię