100 drzew dla Niepodległej

0
604

28 kwietnia br. na osiedlu w Budziszowie Wielkim świętowano Dzień Ziemi. Działanie to zainicjowało Stowarzyszenie Miłośnicy Budziszowa Wielkiego „Cichowodzianie”. W tym roku przypada 100–lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę, postanowiono więc uczcić tę rocznicę i posadzono 100 drzew dla Niepodległej.
Na działce rekreacyjno – sportowej, na której w przyszłości powstanie Park rekreacji, sportu i odpoczynku, posadzono świerki zwykłe i srebrne, modrzewie, lipy, jawory i buki. Drzewa zostały przekazane przez Nadleśnictwo Legnica i Jawor oraz część została zakupiona przez Stowarzyszenie. Słowa podziękowania należą się dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Budziszowie Wielkim Mariuszowi Stępniakowi, który przekazał nadwyżkę drzewek ze szkoły dla mieszkańców osiedla. Drzewa na osiedlu są niezbędne, zwłaszcza że jest usytuowane w miejscu narażonym na hałas i smog. Z jednej strony autostrada, a więc emisja hałasu i spalin, a zimą dochodzi jeszcze smog z emisji spalania w piecach c.o.
Drzewa to życie i jednocześnie estetyka otoczenia, powinno ich być zasadzone na osiedlu jeszcze kilkakrotnie więcej. Drzewa oczyszczają powietrze z pyłów i gazów. Sto drzew usuwa 454 kg zanieczyszczeń rocznie, w tym 181 kg ozonu i 136 kg zanieczyszczeń pyłowych. Obecność drzew ogranicza zapylenie nawet o 75%. Chwali się to, że przy sadzeniu spotkały się trzy pokolenia, dziadkowie, rodzice i dzieci. To zwłaszcza dla dzieci, drzewa te będą kiedyś ostoją odpoczynku.

Po skończonej pracy wszyscy posilili się pieczonymi kiełbaskami na pierwszym ognisku na tym placu.Stowarzyszenie serdecznie dziękuje za pomoc przy sadzeniu drzew i zaprasza chętnych do dalszej pomocy i wspólnych integracyjnych spotkań.
Danuta Danilewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię