Strażacy podsumowali i zaplanowali

0
735
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Mysłowie spotkali się na zebraniu sprawozdawczym. Wieczór był okazją do podsumowań minionego roku, sprecyzowania planów na ten rok i uhonorowaniu druhów z dużym i mniejszym stażem wśród rycerzy świętego Floriana.

Na początku spotkania uhonorowano niemal wszystkich członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Odznaki, złote, srebrne i brązowe, otrzymali: Patryk Andrzejewski, Mateusz Kędzierski, Filip Kozak, Daniel Szymański, Mateusz Bożek, Wojciech Szela, Andrzej Zwoliński, Bartosz Wójcik, Oliwia Stalec, Joanna Iwuć, Aleksandra Janek, Patryk Senyk, Wojciech Sobolewski, Konrad Sikora, Andrzej Sikora, Bartosz Kamionka, Krzysztof Kozłowski, Julia Kozak. Karol Stalec został uhonorowany statuetką dla najlepszego strażaka w roku 2017. Było to dla niego zaskoczenie, bo w mysłowskiej straży nie brakuje zaangażowanych w pracę społeczną i działania druhów. Ten jednak, obok udziału w pracy w remizie i akcjach, pomógł w pozyskaniu sprzętu. Znalazł możliwość w fundacji dziennika „Fakt” i w remizie znalazły się nowe, potrzebne sprzęty. Dyplom nominujący na Honorowego członka mysłowskiej jednostki otrzymał Wiesław Regdosz, od kilkunastu lat sołtys wsi, a od kilkudziesięciu strażak – ochotnik. Tytuł przyznano mu za wsparcie działań OSP, pomoc i współpracę. Paulina Boberda odebrała odznakę wysługi – 15 lat w OSP.
Podczas podsumowania roku dokonano także zmian w składzie zarządu. Na wakującą funkcję wiceprezesem wybrany został Karol Stalec, a sekretarzem OSP wybrano Katarzynę Stalec.

Drugi rok z rzędu nie zdarzyło się, by OSP w Mysłowie odmówiła wyjazdu do zdarzeń. Podczas każdego dysponowania przez stanowisko kierowania KP w Jaworze, wyjeżdżał z tej jednostki dobrze wyszkolony i wyposażony w sprzęt zastęp. W 2017 r. kurs KPP ukończyło siedmiu druhów, a trzech skończyło szkolenie dla kierowców – konserwatorów, dwóch kolejnych ratownictwa technicznego i dwóch kurs podstawowy. – Pozyskaliśmy dwa komplety aparatów ochrony układu oddechowego – mówi Łukasz Iwuć, naczelnik OSP. To dzięki dofinansowaniu Nadleśnictw z Jawora i Złotoryi oraz Gminy Bolków. Defibrylator mają ze środków od firmy Dr. Schneider z Radomierza. Nowe są też hełmy – 10 sztuk, z latarkami, 8 kompletów ubrań specjalnych, 8 par butów, parawan i narzędzia ratownicze Hooligan. – Pozyskaliśmy również średni samochód GBA Star 244, w który musimy włożyć jednak trochę pracy i środków finansowych, aby mógł służyć nam i społeczeństwu. W naszej remizie wymieniono pokrycie dachowe. Zaprzyjaźniony informatyk zainstalował nam alarm, a środki na osprzęt pochodziły z kolportażu naszego kalendarza na rok 2018, który wydaliśmy dzięki sponsorom – dodaje naczelnik Iwuć.
Działalność OSP w Mysłowie to nie tylko akcje ratownicze czy prace, remonty w remizie. W styczniu 2017 roku strażacy przeprowadzili wśród mieszkańców Mysłowa zbiórkę rzeczy dla pogorzelców z Sadów Górnych, potem przy współpracy z Nadleśnictwem Jawor, sprzątali las w rezerwacie Wąwóz Lipa. Cały rok prowadzili zbiórkę makulatury i szkła.
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza liczy tu 20 członków, a jej opiekunem jest druhna Katarzyna Stalec, która wspólnie z zarządem organizuje zbiórki, wyjazdy na wycieczki, także integracyjno – edukacyjne, takie jak ubiegłoroczna wizyta w Karpaczu. MDP odwiedził święty Mikołaj, a w Boże Narodzenie najmłodsi strażacy przygotowali kolędę dla mieszkańców wsi, a środki uzyskane od nich przeznaczają na wyjazd: chcą odwiedzić Muzeum Pożarnictwa oraz Centrum Edukacji Pożarniczej.
W rozliczeniu rocznym zapisali 10 tysięcy złotych pozyskane od sponsorów, w tym z odpisu podatkowego 1%. W roku 2017 wsparło ich w ten sposób 37 osób, co dało kwotę 920 złotych.
– Jeśli ktoś chce przekazać 1% podatku naszej OSP należy wypełniając zeznanie PIT wpisać: nr KRS 0000116212 oraz w rubryce cel szczegółowy: OSP Mysłów, Mysłów 44a, 59-420 Bolków – zachęca naczelnik Iwuć. Strażacy sami wspierają swą jednostkę przekazując na jej rzecz swe diety za udział w akcjach.
Marek Leśniak dowódca JRG KP PSP w Jaworze, poinformował o planowanych na ten rok kursach dla strażaków. Wyraził też mysłowianom podziękowania – nie usłyszał od nich odmowy do udziału w akcji. Krzysztof Gibała, który przekazał ster kierowania gminnym związkiem OSP Łukaszowi Iwuciowi, życzył mu sukcesów, a Jan Mieszała z KFRRP w Stanisławowie zwrócił uwagę na kreatywność strażaków, którzy zawsze potrafili zaskoczyć pozytywnie w swych działaniach. Podzielił się też informacjami na temat możliwości pozyskania sprzętu za część jego wartości, na wniosek gminy do ministerstwa sprawiedliwości. Sugerował też mieszkańcom, by wszędzie szukali wsparcia dla swych działań i środków na sprzęt. Podziękował im też za organizację pikniku dla strażaków z gminy, który był bardzo udany oraz umożliwienie młodzieży udziału w spotkaniach, zawodach i turniejach na terenie innego powiatu, gdzie można nawiązać kontakty, poznać inne możliwości oraz czegoś się nauczyć i spędzić efektywnie czas. W zebraniu uczestniczył też Piotr Boczula, z-ca komendanta gminnego ZOSP RP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię