Podwójne świętowanie

0
706

Tradycją się stało, że 11. listopada w gminie Paszowice jest podwójna okazja do świętowania: Narodowe Święto Niepodległości oraz przyznanie przez Prezydenta RP medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie parom z terenu gminy. Uroczystości rozpoczęła w sobotę msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Trójcy Świętej, celebrowana przez ks. proboszcza Bogusława Jeża. Po mszy świętej delegacja w składzie Sebastian Oszczęda, Elżbieta Sowa, Sylwia Bergel oraz Marian Topolnicki złożyła w imieniu poseł Elżbiety Witek wiązankę kwiatów pod figurą Najświętszej Maryi Panny.


Następnie poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej i szkół gminnych wraz z gośćmi przemaszerowały do świetlicy, gdzie hymnem Polski rozpoczęła się dalsza część uroczystości gminnych Narodowego Święta Niepodległości. Wójt Sebastian Oszczęda powitał przybyłych gości, wśród których był Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa dolnośląskiego, wicestarosta Arkadiusz Baranowski, radni, sołtysi i mieszkańcy Paszowic. Następnie udekorowano medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie pary, które spędziły w związku sześćdziesiąt i pięćdziesiąt lat. W gronie jubilatów znaleźli się Maria i Stanisław Sabat z Wiadrowa – świętujący diamentowe gody – oraz Maria i Józef Ceremuga z Jakuszowej, Stefania i Michał Paszko z Wiadrowa, Joanna i Bronisław Rzehak z Paszowic, Wanda i Jan Siendzielorz z Paszowic oraz Anna i Wacław Zakrzewscy z Kłonic. Jubilatom towarzyszyły rodziny: dzieci wraz z wnukami i prawnukami. Niecodzienny i podniosły charakter uroczystości sprawił, że w niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia.
Uroczystość uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu „Chóru Dnia Jednego” z Prochowic pod batutą i kierownictwem artystycznym Izabeli Grochowskiej – Gajos. Miłą i słodką niespodzianką był poczęstunek rogalami „marcińskimi”, gdyż 11 listopada swoje święto ma również św. Marcin. Swoje stoiska promocyjne przygotowały gmina Paszowice i Dolnośląski Urząd Marszałkowski. Po zakończeniu uroczystości oficjalnych pary, które otrzymały medale za długoletnie pożycie małżeńskie wraz z rodzinami zostały przyjęte przez wójta Sebastiana Oszczędę w Gminnym Ośrodku Kultury. Toasty z najlepszymi życzeniami wznieśli gospodarz spotkania i Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Tadeusz Samborski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię