Bezpieczne przygotowania do Dnia Wszystkich Świętych

0
766
KPP JAwor

Zbliża się 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych, a więc nadchodzi jak co roku pora częstszych wizyt na cmentarzach. Już teraz większość z nas porządkuje groby najbliższych. Pamiętajmy jednak, że ten okres zadumy i wyciszenia może zostać wykorzystany przez osoby, które odwiedzą cmentarz w zupełnie innym celu. Zajęci pracami przy grobach możemy stać się ofiarami złodziei. Jaworscy policjanci apelują więc o czujność i rozwagę.

W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych, pod koniec października licznie odwiedzamy groby najbliższych. Zajęci czynnościami porządkowymi często nie zwracamy uwagi na torebki, saszetki, dokumenty, telefony komórkowe pozostawiane na ławkach czy też w pobliżu grobów. Takie zachowanie to okazja dla złodzieja. Wystarczy przecież krótka chwila nieuwagi, a możemy stracić nasze cenne mienie.

Kradzieże na cmentarzach odbywają się według prostego i podobnego scenariusza. Złodzieje wykorzystują pozostawienie mienia bez nadzoru. Ich łupem padają przede wszystkim damskie torebki i męskie saszetki pozostawione na ławeczkach lub płytach nagrobkowych. Złodzieje nie pogardzą również telefonami komórkowymi czy też dokumentami. Aby uniknąć kradzieży apelujemy o zwiększenie czujności i podajemy kilka cennych rad.

Dobrze jest, gdy ktoś bliski, znajomy może nam towarzyszyć na cmentarzu. Jeżeli jednak przyszliśmy na cmentarz sami, odchodząc od nagrobka nawet tylko na chwilę, powinniśmy pamiętać, by zabrać ze sobą swoje rzeczy. Wybierając się na cmentarz zabierajmy tylko to, co będzie nam potrzebne. Nie bierzmy żadnych dodatkowych dokumentów ani większych kwot pieniędzy. Będąc na cmentarzu zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, których zachowanie jest podejrzane. W takim przypadku poinformujmy o tym policję.

Często znamy, choćby z widzenia osoby, które opiekują się sąsiednimi grobami. Jeśli spotkamy więc tam kogoś innego, zainteresujmy się tym. Możemy zawsze spytać kim ta osoba jest. Jeśli wyjaśnimy powód naszego zainteresowania, nikt zapewne nie będzie miał nam tego za złe.

Nie należy również zapominać o kieszonkowcach, którzy w tym wyjątkowym okresie nie świętują. Unikajmy więc tłoku, Pieniądze, dokumenty, telefony najrozsądniej jest nosić w miejscu trudno dostępnym dla kieszonkowca – najlepiej w wewnętrznych kieszeniach, w zamykanych przegródkach toreb itp.

Na przycmentarnych parkingach nie należy pozostawiać w samochodach rzeczy, które mogłyby „skusić” złodzieja. Radia, nawigacje, aparaty fotograficzne znajdujące się wewnątrz samochodu na widocznym miejscu to potencjalny, łatwy łup dla amatora cudzej własności. Kurtki czy torby – nawet puste są również dla nich zachętą.

Jeśli będziemy pamiętać o tych kilku zasadach, to możemy uniknąć podczas tego szczególnego okresu przykrych niespodzianek.

inf KPP Jawor

oprac. 
Oficer Prasowy KPP w Jaworze
kom. Kordian Mazuryk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię