Policyjna akcja prewencyjna pn. „Bezpieczna droga do szkoły”

0
593
KPP Jawor

Już niedługo rozpoczęcie nowego roku szkolnego. W poniedziałek 4 września dzieci i młodzież wypoczęci po wakacjach wrócą do szkół. Jaworscy policjanci od kilku dni realizują działania, aby najmłodsi czuli się bezpiecznie idąc do swych szkół na zajęcia. Funkcjonariusze rozpoczęli lustrację dróg w rejonach placówek oświatowych, zwracając szczególną uwagę na stan oznakowania w obrębie placówek oświatowych na terenie całego powiatu jaworskiego. Każdy opiekun, rodzic może jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego wskazać swojemu dziecku bezpieczną drogę do szkoły.

Dzieci docierają do szkoły różnymi sposobami – pieszo, rowerem, samochodem lub autobusem. Każdy jest dobry, kiedy jest bezpieczny. Warto zaznaczyć, że pierwsze tygodnie w szkole są bardzo szczególne. Dzieci są jeszcze rozkojarzone wakacjami. Trzeba pamiętać też o tym, że nasze pociechy, szczególnie te najmłodsze nie mają świadomości zagrożeń. Niekiedy są tak zajęte rozmową z kolegami, że potrafią wejść nagle na jezdnię. Dlatego też umundurowani policjanci w okolicach szkół, gdzie uczęszczają na zajęcia szkolne nasze pociechy będą czuwali nad ich bezpieczeństwem. Funkcjonariusze w ramach działań „Bezpieczna droga do szkoły” już od kilku dni sprawdzają tereny przy placówkach oświatowych. Funkcjonariusze kontrolują przede wszystkim stan oznakowania przejść dla pieszych, a także rozmieszczenie znaków pionowych i poziomych.

W ramach akcji “Bezpieczna droga do szkoły” policjanci pionów ruchu drogowego oraz prewencji będą pilnować bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego, a także swoją obecnością przypominać kierującym, że dzieci ponownie rozpoczynają swoje zajęcia. Funkcjonariusze mając na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży będą:

1. Egzekwować stosowanie przepisów ruchu drogowego użytkowników dróg w szczególności przepisów dotyczących:

–   zachowania się kierujących pojazdami wobec pieszych,
–   poruszania się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników,
– przechodzenia pieszych w odcinkach niedozwolonych, stosowanie się do sygnalizacji świetlnych,

 

2. Dokonywać kontroli:

– prędkości pojazdów w obrębie placówek oświatowych,
– stanu trzeźwości kierujących,
– stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewozu dzieci,
– stanu technicznego autobusów i pojazdów służących do przewozu dzieci i młodzieży do i ze szkół,

 

3. Sprawdzać osoby nadzorujące bezpieczne przejście dla dzieci przez jezdnię ( czy posiadają stosowne zezwolenie oraz odpowiednie wyposażenie),

4. Reagowanie na wykroczenia będące głównymi przyczynami powstawania wypadków drogowych,

5. Zwracać uwagę na sposób przewożenia dzieci do szkół / na rowerach, w pojazdach.

 

inf. KPP Jawor

oprac.
W/z Oficer Prasowy KPP w Jaworze
mł. asp. Józef Kolanek
tel. 603 039 942

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię