Gminny Ośrodek Zdrowia – dla mamy i dziecka!

0
1882

Gminny Ośrodek Zdrowia w Mściwojowie zachęca do skorzystania ze świadczeń położnej środowiskowo-rodzinnej. Każda ciężarna ma prawo skorzystać z bezpłatnej edukacji przedporodowej, która rzetelnie przygotuje ją do roli mamy. Wizyty w edukacji przedporodowej realizowane są od 21 tc. do terminu rozwiązania. Mogą odbywać się one:
– 1 raz w tygodniu w okresie od 21 do 31 tygodnia ciąży,
– 2 razy w tygodniu w okresie od 32 tygodnia ciąży do terminu rozwiązania.

 

Podczas wizyt edukacyjnych omawiane są zagadnienia z fizjologii ciąży, rozwoju płodu, fizjologii i przebiegu porodu, połogu i opieki nad noworodkiem. Edukacja odbywa się w formie zajęć teoretycznych, ale również praktycznych np. z zakresu opieki na noworodkiem (nauka przewijania, kąpiel itp.).

Kontynuacją edukacji przedporodowej są spotkania z położną podczas wizyt patronażowych. Pierwsza wizyta patronażowa odbywa się do 48 godz. od wypisu ze szpitala i jest ich około 4-6 przez okres połogu. Położna obejmuje swoją opieką matkę i dziecko. W trakcie wizyt rodzice mają okazję zadać pytania położnej i rozwiać wszelkie swoje wątpliwości. Uzyskają informacje min. przewijać, karmić  dziecko, kąpać i pielęgnować skórę dziecka, itp. Te zagadnienia są szczególnie cenne dla kobiet, które urodziły pierwsze dziecko ale również doświadczone mamy mogą wynieść z takich spotkań i rozmów wiele cennych dla siebie i dziecka informacji. Położna środowiskowa na wizycie patronażowej ocenia również stan ogólny i położniczy mamy, udziela i rad z zakresu karmienia piersią .pomaga rozwiązać problemy laktacyjne.

Gminny Ośrodek Zdrowia zachęca również wszystkie swoje pacjentki do wykonania w gabinecie położnej środowiskowo-rodzinnej badania cytologicznego szyjki macicy. Przychodnia przystąpiła do programu profilaktyki raka szyjki macicy. Program obejmuje panie w  wieku 25-59 lat – dla tych pań badanie to jest bezpłatne, pozostałe Panie badanie cytologiczne mogą wykonać za niewielką opłatą. Podczas pobytu w gabinecie położnej kobiety dowiedzą się także na czym polega samobadanie piersi, otrzymają stosowne ulotki, broszury, itp.

Do skorzystania z oferty zaprasza  położna środowiskowo-rodzinna Jadwiga Sitarek, specjalistka z zakresu pielęgniarstwa neonatologicznego (23- letni staż pracy w charakterze położnej w środowisku i na sali porodowej, ukończone kursy min:. z zakresu laktacji i karmienia piersią).

Gminny Ośrodek Zdrowia w Mściwojowie również zaprasza do lekarza pediatry. Lekarze pediatrzy zajmują się diagnostyka chorób wieku dziecięcego od okresu noworodkowego do pełnoletności. Z troską o najmniejsze pociechy, w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Mściwojowie oraz w Punkcie Lekarskim w Snowidzy, stworzone zostały kąciki zabaw – Bajkowy świat, które umilają czas dzieciom w oczekiwaniu na wizytę u lekarza pediatry, szczepienie czy wizytę u logopedy.

Lekarz pediatra przyjmuje w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Mściwojowie oraz w Punkcie Lekarskim w Snowidzy trzy razy w tygodniu. Rejestracja telefoniczna lub osobista.

inf. www.msciwojow.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię