Zniknął obraz z Kościoła św. Marcina

1
2265

Z głównego ołtarza w Kościele parafialnym pw. św. Marcina w Jaworze ściągnięto obraz, który będzie poddany procesowi konserwacji. Z informacji podanej przez Muzeum Regionalnego w Jaworze obraz Apoteoza św. Marcina powstał w 1733 roku. To dużych rozmiarów płótno przeznaczone było do zamówionego przez ówczesnego proboszcza jaworskiej świątyni. Autorem dzieła jest Feliks Anton Scheffler, a płótno zostało namalowane we Wrocławiu o czym informuje znajdując się na dole obrazu sygnatura.

Przedstawiony na płótnie św. Marcin – patron jaworskiej świątyni i miasta – ukazany jest w centralnej części malowidła. U dołu artysta przedstawił wpatrzone w swego patrona i modlące się do niego postacie. U góry obrazu w otoczeniu chórów anielskich przedstawiony został oczekujący na św. Marcina Chrystus, trzymający w wyciągniętej ku niemu dłoni koronę.

Konserwacja obrazu i ramy potrwa dwa lata. Nad całym przebiegiem tej operacji czuwać będzie Pani Anna Kościów – konserwator dzieł sztuki. Sam obraz będzie poddany naprawie w pracowni konserwacyjnej w Świdnicy. Rama obrazu będzie naprawiona wraz z uzupełnieniem ubytków na miejscu.

Muzeum Regionalne w Jaworze będzie również aktywnie uczestniczyło w pracach konserwatorskich związanych z obrazem. Obraz ma wrócić do Jawora pod koniec przyszłego roku.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię