Wystawa o PTTK w Jaworze już otwarta dla zwiedzających

0
1396

W Muzeum Regionalnym w Jaworze oficjalnie otworzono wystawę  „50 lat Oddziału PTTK Ziemi Jaworskiej w służbie turystom”. Ekspozycja prezentuje działalność i dorobek jaworskiego PTTK. Patronat honorowy nad obchodami złotej rocznicy Oddziału PTTK w Jaworze objął Burmistrz Miasta i Gminy Jawor, Emilian Bera.

Wśród zebranych eksponatów są kroniki, odznaki turystyczne, dokumentacja fotograficzna prezentująca aktywność Szkolnych Kół Turystyczno – Krajoznawczych, nagrody oraz sprzęt turystyczny z lat 70- i 80-tych ubiegłego stulecia. Zebrane materiały pochodzą z prywatnych zbiorów. Wystawa czynna jest od 31 maja do 15 września 2016 roku.

Co ciekawe przed 1966 rokiem na terenie Jawora funkcjonowały tylko koła PTTK działające przy zakładach pracy, jak np. w Fabryce Narzędzi Rolniczych. Decyzję o utworzeniu oddziału podjęto na spotkaniu przedstawicieli kół na zebraniu 31 maja 1966 roku. W latach 1968 – 1973 Oddział PTTK miał swą siedzibę przy ul. Legnickiej 17. W 1973 roku przeprowadził się lokalu przy ul. Legnickiej 3. Pierwszy opis dotyczył wycieczki na Górę Rataj. Najstarszą imprezą turystyczną był Rajd Jaworski zorganizowany w 1969 roku przez Henryka Antkowiaka. W 1970 roku zainicjowano rajd „Tupu – tupu”, a  w 1977 roku rajd „Bulwa”.
Dotychczas funkcje prezesa Zarządu Oddziału PTTK w Jaworze pełnili: Bronisław Jakimowicz, Bogdan Krupa, Władysław Gruszewski, Henryk Antkowiak, Marian Stasiulewicz, Julian Zasławski, Bogusław Golonka, od 12 marca 2005 roku Leszek Drabczyk.
Serdecznie zapraszamy na kolejne atrakcje obchodów jubileuszu PTTK.  3 czerwca o godzinie 18 na scenie teatralnej Jaworskiego Ośrodka Kultury zagra zespół Cisza Jak Ta. 4 czerwca o godzinie 13 zapraszamy do Teatru Miejskiego, gdzie odbędzie się uroczysta akademia, której towarzyszyć będzie program artystyczny w wykonaniu laureatów konkursu piosenki turystycznej Topinambur 2015. Na zakończenie obchodów w dniu 5 czerwca o godzinie 12:15 odprawiona zostanie msza św. w  kościele św. Marcina.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię