Sesja Rady Miejskiej. Bezpieczeństwo mieszkańców najważniejsze

2
1528

Punktualnie o godz. 14.00 rozpoczęły się obrady Rady Miejskiej w Jaworze. Rada przyjęła sprawozdania komisji Gospodarki i Rozwoju Miasta, Statutu oraz Porządku Publicznego. Skarga na dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej została uznana przez radnych za bezzasadną. Najwięcej emocji wzbudziła kwestia bezpieczeństwa w mieście w związku z ostatnimi wydarzeniami na ul. Staszica.

Dużo miejsca w dyskusji radni poświęcili zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom miasta. Radny Krzysztof Detyna postulował, aby w centrum pojawiły się piesze patrole policji. Obecnie ich nie widać lub jest ich niewiele. Ostatnie zabójstwo wymaga naszej reakcji – mówił radny. Z podobnym wnioskiem wyszedł radny Krzysztof Kowalczyk, jednakże radny proponuje, aby patrolowanie jaworskich ulic odbywało się na rowerach. Radny zwrócił uwagę, że dzięki takim patrolom będzie lepszy kontakt policjanta z mieszkańcami. Ostatecznie, wszystkie postulaty zostaną zebrane przez przewodniczącego Komisji Porządku Publicznego Marcina Jankowskiego i przekazane na ręce komendanta KPP.

Przewodniczący Jankowski mówił, że mimo niedawnej prośby z jego strony, aby radni zgłaszali miejsca niebezpieczne, to tylko kilku zdecydowało się na odpowiedź i wskazanie takich miejsc. Przewodniczący zwrócił się jeszcze raz z apelem do radnych o pomoc w opracowaniu jaworskiej mapy zagrożeń. Burmistrz pytany o sprawy bezpieczeństwa zapewnił, że ostatnie zdarzenie przy ul. Staszica jest opanowane przez jaworską policję. Nie ma obecnie przesłanek do wprowadzania sytuacji nadzwyczajnych. Burmistrz Jawora zwrócił się do Rady Miejskiej o zgłaszanie wszelkich niepokojących sygnałów, które mogą dotyczyć zagrożenia bezpieczeństwa. Każdy sygnał będziemy bardzo szczegółowo badać. Przy tej okazji Emilian Bera zapowiedział dalsze prace nad rozwojem monitoringu miejskiego, a także budowę nowego oświetlenia w brakujących ciemnych miejscach.

Z kolei radny Wojciech Oślak zwrócił uwagę na planowaną inwestycję firmy Eurovii tj. produkcję asfaltu na potrzeby budowanej drogi S3. Problem w tym, że mieszkańcy takiej produkcji na ternie byłej Cukrowni nie chcą i już protestują. Radny Oślak przekazał, że jest już zebranych ponad 400 podpisów przeciwko takiej produkcji. Mieszkańcy mają obawy, że produkcją asfaltu będzie wiązała się z uciążliwym zapachem. Burmistrz Emilian Bera zapowiedział spotkanie z radnym w tej sprawie, a także rozmowę z dyrektorem Eurovii. O dalszych losach tej sprawy będziemy jeszcze informować.

I tym razem nie zabrakło interpelacji ze strony radnych. Radny Maciej Pawlinow zauważył braki w oznakowaniu pasów na drodze krajowej przy Starojaworskiej i Wieniawskiego. Są tam niewidoczne przejścia dla pieszych i pasy drogowe. Stan ten potwierdziła radna Jadwiga Wojda – Elbrah. Radna Janina Lemańska mówiła o braku dwóch ławek w Parku Pokoju przy głównej alei. Radny Krzysztof Detyna interpelował, aby tak planować remonty na Jaworniku, ażeby były jak najmniej uciążliwie dla mieszkańców. Ostatnio przez weekend brakowało ławek poskarżyli się mieszkańcy. Radny Jacek Wieczorek zwracał się o nowe utwardzenie pod śmietniki przy ul. Kolejowej oraz usunięcie starych konarów z chodnika przy ul. Kolejowej. Radny Zygmunt Ziółkowski złożył interpelację ws. remontu chodnika przy ul. Piastowskiej od apteki w kierunku Alei Dębowej. Obecny jest w złym stanie. Jeszcze podczas sesji do interpelacji odniósł się burmistrz Emilian Bera, dziękując za każdy przedstawiony problem. Ostatecznie radni wszystkie odpowiedzi otrzymują na piśmie.

DSC_0281

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię