Bolkenhainerzy i bolkowianie

0
2144

Po raz trzeci dawni mieszkańcy odwiedzili Bolków większą grupą. Poprzednio byli tu w roku 2012 i 2016. W programie tegorocznego ich pobytu znalazły się spotkania z władzami miasta, przedstawicielami kultury, prezentacje z historii i współczesnych działań w mieście. Były także odwiedziny znajomych miejsc i chwila refleksji pod pomnikiem polsko – niemieckiego pojednania.
Ponad 70-osobowa grupa dawnych niemieckich mieszkańców Bolkowa i okolic przyjechała do rodzinnego miasta. Było to trzeci w Bolkowie, a 26 w historii zjazd dawnych Bolkowian. Grupie towarzyszyła burmistrz partnerskiego miasta Borken Mechtild Schulze – Hessing, a przewodniczył jej Hans – Jochen Meier, szef Heimatgruppe „Bolenhainer Burgenland” czyli „Bolkowskiej Krainy Zamków”, Honorowy Obywatel Bolkowa.
W środę, 15 sierpnia, wszyscy uczestnicy sentymentalnej wycieczki gościli w bolkowskim domu kultury. Przed nimi zaśpiewały trzy zespoły ludowe: „Echo”, „Bolkowianie” i „Lipowianie” zapoznając z cząstką polskiej twórczości ludowej i działalnością kulturalną prowadzoną w bolkowskie gminie. Między zespołami tańczyła „Metamorfoza” z Wolbromka, którą H.- J. Meier pierwszy raz zobaczył w Kaczorowie, podczas jubileuszu wsi, a Niemcy mogli podziwiać także w Borken, podczas ubiegłorocznych dni miasta połączonych z jubileuszem współpracy z gminami partnerskimi. Także tu, w domu kultury, doszło do oficjalnej wymiany prezentów między władzami obu partnerskich miast. Prezenty przekazał burmistrz Bolkowa Jarosław Wroński. Otrzymali je Hans – Jochen Meier oraz Mechtild Schulze – Hessing. Wśród otrzymanych przez J. Wrońskiego gadżetów znalazła się akwarela z widokiem Borken oraz fotomontaż współczesnych zdjęć Bolkowa i gminy. Burmistrz dostał także butelkę regionalnego trunku oraz kubek. Na nim zapisano słowa podziękowania za współpracę. Kubek mieści też zdjęcia „aniołka” – jeden to wizerunek z bolkowskiej fontanny, drugi z obrazkiem jego bliźniaczego brata z fontanny przed ratuszem w Borken.
Burmistrz Bolkowa Jarosław Wroński wspierany pokazem slajdów opowiedział gościom o najnowszych inwestycjach prowadzonych w Bolkowie, w tym rewitalizacji rynku i adaptacji dawnego kościoła na Bolkowską Galerię Historyczno- Artystyczną Ars i Historia. Nie omieszkał wyjawić, że będzie tam miejsce na pamiątki zgromadzone w Heimatstubbe w Borken.
Marek Janas, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Bolkowa przybliżył gościom Świny – zamek i kościół. Także posługiwał się slajdami i wiedzą historyczną na temat tych obiektów.
Niemcy udali się razem z przedstawicielami bolkowskich władz, do parku przy ulicy Szpitalnej. Pod pomnikiem z przesłaniem „Zachowując w pamięci tych, którzy mieli tu swój dom i pamiętając o tych, którzy stracili swój dom a tutaj znaleźli nowy” najpierw zabrzmiała trąbka, potem burmistrzowie Borken i Bolkowa oraz Hans – Jochen Meier złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze, a przy akordeonowym wtórze goście zaśpiewali psalm okolicznościowy.
Po południu chętni mieli okazję zwiedzić Świny, a wieczorem spędzili czas relaksując się przy muzyce Castle Dream na terenie Ośrodka Wypoczynku Świątecznego.