Murale, obrazy i rysunki Sławomira Stępnia

0
322
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Niektóre dzieła Sławomira Stępnia oglądać można idąc ulicami Bolkowa. Jest bowiem autorem najpopularniejszych w mieście murali: zajmującego całą ścianę budynku przy ulicy Rycerskiej 8 muralu z panoramą miasta i rycerzem wskazującym drogę do bolkowskiego zamku oraz malarskiej dekoracji przejścia podziemnego u zbiegu ulic Sienkiewicza, Jaworskiej i Wysokogórskiej. Namalował również herb Bolkowa powiązany z logo wrocławskiego klubu piłki nożnej na pubie w parku miejskim. Teraz można poznać inne dzieła tego młodego i utalentowanego bolkowskiego artysty. W Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Bolkowie otwarto właśnie wystawę jego prac.
„Freehand” – taki tytuł nosi wystawa otwarta symbolicznym odsłonięciem jednego obrazu w sobotę, 3 marca. W tłumaczeniu oznacza to „wolna ręka”, „z wolnej ręki”. Bo, jak zdradził autor wystawy, są tu prace, które wykonane zostały różnorodnymi technikami – od rysunku ołówkiem, przez tusz, tusz lawowany do obrazów olejnych. Także tematyka eksponowanych prac jest różna. Na wystawę składa się kilkadziesiąt prac – eksponatów. Kilka z nich na czas wystawy wypożyczono od właścicieli, najczęściej uwiecznionych na papierze przez autora. To m.in. rysunki od Mirosławy Stępień, Krzysztof Stępnia, Patrycji Prorok, Bożeny Prorok, Zofii Kępy. Choć wypożyczone zostały także ogromne olejne słoneczniki w złotej ramie, własność Ewy i Ryszarda Kaznowskich. Użyczającym podziękowała w imieniu organizatorów symboliczną różą Grażyna Książek. Najwięcej jest ołówkowych portretów członków rodziny i znajomych. Ale są tu też reprodukcje bolkowskiego muralu i namalowanego na jednej ze ścian wiejskiej sceny widoku Wierzchosławic. I kilka abstrakcji oraz przede wszystkim portret Mai, córki Sławomira Stępnia, która ma w tym obrazie także swój udział. Jak zdradziła mama Mai, Patrycja Prorok, dziewczynka, wówczas miała nieco ponad rok, pomagała tacie nie tylko pozując, ale i podając pędzle, a nawet malując nimi i własnymi paluszkami. – To był jej debiut – dodają babcie Mai, Mirosława Stępień i Bożena Prorok.
Sławomir Stępień, rocznik 1985, jest bolkowianinem od urodzenia. Od zawsze przejawiał zdolności plastyczne, więc naturalna była jego decyzja o nauce w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Ukończył je w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze – Cieplicach. Tam jego specjalnością było snycerstwo czyli rzeźbienie w drewnie. Potem próbował kontynuować naukę i rozwijać uzdolnienia w Akademii Sztuk Pięknych. Niestety, bezskutecznie. Niepowodzenie to nie oznaczało jednakże rozstania ze sztuką. Przez kilka lat podstawowym zajęciem pana Sławka było coś innego. – W budowlance się robiło – zdradza. Od czasu do czasu zdarzały się jednak okoliczności umożliwiające wykorzystanie artystycznego talentu. – Od roku 2010 trzykrotnie malowałem graffiti w przejściu podziemnym w Bolkowie. Miałem wolną rękę jeśli chodzi o tematykę, ale projekty musiałem przestawić do akceptacji – wyjaśnia. Sławomir Stępień dodaje, że przy ostatnim malowaniu przejścia postawił na większą ilość scen bajkowych. – Pięć lat temu urodziła mi się córka i umieściłem tam postacie z ulubionych bajek Mai, przede wszystkim Kubusia Puchatka, którego w tamtym czasie preferowała. Smerfy, które także namalowałem, to raczej moje wspomnienia z dzieciństwa – dodaje artysta. Obok trzykrotnego zdobienia bolkowskiego przejścia podziemnego plastyk ma na swoim koncie sporo innych naściennych malowideł. Dla jednej z jaworskich restauracji namalował reklamę i szyld, dla bolkowskiego pubu Parkowego herb miasta połączony z logo piłkarskiego Śląska Wrocław, podobny dla sklepu – baru przy ulicy Kolejowej, panoramę Bolkowa dla pawilonu przy ulicy Polnej – nie istnieje już, dla Szkoły Podstawowej w Bolkowie mural na ścianę szkolnego radiowęzła, ozdobił kilka ścian mieszkań, szczególnie pokoików dla dzieci. Z muralu, który od końca lipca 2016 roku zdobi ścianę budynku przy ulicy Rycerskiej 8 w Bolkowie, jego wykonawca jest zadowolony. Choć było to dla niego wyzwanie, przede wszystkim ze względu na wymiary malowidła.
Przez jakiś czas prowadził też własną firmę – studio TAG Usługi Artystyczne. Przedsiębiorstwo zajmowało się m.in. malowaniem portretów i niepowtarzalnych ścian, najczęściej na prywatne zamówienia i w prywatnych mieszkaniach, czasem firmach. Aktualnie Sławomir Stępień znów pracuje poza branżą sztuki, poświęcając jej czas wolny, dzielony także na grę w podstawowym składzie piłkarskiego Piasta Bolków.
Wystawę prac plastycznych Sławomira Stępnia „Freehand” w dziale dla dorosłych Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Bolkowie można będzie oglądać w godzinach pracy tej placówki co najmniej do połowy maja. Bo otwarcie kolejnej zaplanowane jest na przełom maja i czerwca. Warto ją obejrzeć, by poznać szeroką gamę twórczości artysty i przypomnieć sobie kawałek historii miasta, którą już przemalował. Bo czy wszyscy pamiętamy pierwszą i drugą dekorację malarską przejścia podziemnego? Tu, dzięki dokumentacji sporządzonej przez autora, możemy ją sobie przypomnieć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię