Warsztaty malowania obrazków pod szkłem

0
569

Obrazki malowane na szkle są wyjątkowe i urzekają swoim pięknem. Patrząc na nie w świetle dnia, nie spodziewamy się, że nas zaskoczą swoją nagłą metamorfozą, gdy zostaną oświetlone blaskiem świecy czy reflektora. Wtedy nagle ożywają, tajemniczo migoczą, połyskują i fascynują świetlistymi kolorami, złotem. Obrazki na szkle zachwyciły już wielu znakomitych artystów, stając się dla nich, również źródłem inspiracji. Między innymi dla Wasyla Kandynsky’ego, kiedy w roku 1913 w Murnau wraz z grupą przyjaciół zobaczył pierwszą wystawę obrazków ludowych na szkle.
Wysublimowana technika zyskała popularność na Śląsku w XVIII – XIX w.
W Jaworze w Muzeum Regionalnym tylko do końca lutego br. możemy zobaczyć te małe, magiczne dzieła sztuki przedstawiające świętych i sceny religijne. Podziwiać możemy tam ponad 90 obrazków malowanych na taflach szklanych. Pochodzą one z dolnośląskich muzeów w Kamiennej Górze, Ziębicach, Jeleniej Górze, Jaworze. Ponadto udało się zbadać i odtworzyć warsztat takiego artysty dzięki badaniom fizyko-chemicznym wybranych obrazków na szkle pochodzących z naszych zbiorów. Przeprowadzono je dzięki współpracy z Wydziałem Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ma to ogromne znaczenie dla nauki, gdyż po raz pierwszy poddano analizie naukowo badawczej szeroko rozumiany warsztat ludowego malarza obrazków na szkle (pigmenty, spoiwa, podobrazie).
W czasie ferii zimowych chcemy zapoznać dzieci i młodzież z warsztatem ludowego artysty malarza obrazków na szkle oraz w sposób praktyczny przekazać tą niezwykle trudną, ale fascynującą techniką malowania obrazków na szkle. Zapraszamy na warsztaty w dwa kolejne czwartki 18 i 25 stycznia o godz. 9 i o 13.
Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona. Rezerwacja miejsc tel. 76-870-23-21 lub 76-870-30-86. Serdecznie zapraszamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię