Policjanci pomogli zagubionym w lesie grzybiarzom

0
1012
policja Jawor

Do dyżurnego jaworskiej komendy policji dodzwonił się mężczyzna prosząc o pomoc. Ze zgłoszenia wynikało, że jego dwaj koledzy z którymi był na grzybach, zagubili się w lesie. Na miejsce nie zwłocznie udali się jaworscy policjanci. Po poszukiwaniach, które wspomogły sygnały świetlne i dźwiękowe pojazdów służbowych udało się odnaleźć dwóch grzybiarzy. Jeden, naprowadzany przez mundurowych wyszedł z lasu sam, drugiego policjanci musieli sprowadzić ze stromego zbocza. Wyczerpani i zmęczeni, ale na szczęście cali i zdrowi trafili do swoich domów.

Do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Jaworze zadzwonił mężczyzna. Poinformował, że rano, ok. godz. 8.00 wyszedł na grzyby z dwoma kolegami, którzy do tej pory nie wrócili do domów. Obawiając się, że mogli zabłądzić w lesie postanowił poprosić mundurowych o pomoc. Policjanci natychmiast udali się na miejsce, zostali tam również skierowani strażacy. Po przybyciu w rejon, gdzie według podanych informacji mogli znajdować się zagubieni grzybiarze funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania.

Nawiązano z zaginionymi kontakt telefoniczny, a następnie poinstruowano, aby kierowali się w stronę sygnałów świetlnych i dźwiękowych włączonych w pojazdach służbowych. Ten sposób okazał się skuteczny. Najpierw naprowadzany z lasu wyszedł jeden z mężczyzn. Drugi pomimo, iż słyszał sygnały był na tyle zdezorientowany, że nie wiedział gdzie ma iść. W związku z tym policjanci weszli do lasu, aby go odnaleźć. Po chwili został on przez nich namierzony na dużym, stromym wzniesieniu. Był bardzo zmęczony, więc stróże prawa pomogli mu zejść.

Tym razem, na szczęście udało się wyprowadzić z kompleksu leśnego zagubionych grzybiarzy. Okazało się, że dwaj mieszkańcy Jawora w wieku 69 i 65 lat byli cali i zdrowi.  Starsi mężczyźni wyczerpani i przerażeni całą sytuacją zostali przekazani pod opiekę rodzinie.

Ta historia miała pozytywny finał. Pamiętajmy jednak o zachowaniu zdrowego rozsądku i szczególnej ostrożności podczas leśnych wędrówek, szczególnie jeżeli udajemy się w miejsca nieznane. Rutyna może zawieść nawet doświadczonych grzybiarzy.

Przypominamy aby do lasu, szczególnie w nieznanym nam terenie nie wybierać się w pojedynkę. Starajmy się pozostać w kontakcie wzrokowym z osobami, z którymi wyruszyliśmy na grzybobranie. Jeśli nie znamy terenu starajmy się nie oddalać od szlaków komunikacyjnych oraz miejsc, w których pozostawiliśmy pojazdy. Zawsze zabierzmy ze sobą telefon komórkowy z dobrze naładowaną baterią. Nawiązanie kontaktu telefonicznego z rodziną i służbami ratunkowymi umożliwia niezwłoczne podjęcie skutecznych działań w sytuacji zagubienia się w lesie.

inf. KPP Jawor
oprac. Oficer Prasowy KPP w Jaworze
kom. Kordian Mazuryk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię