Piernikowe atrakcje ŚCHiP

0
472

Jawor raz w roku zamienia się w europejską stolicę piekarzy i piernikarzy podczas obchodów Święta Chleba i Piernika. Tegoroczne wydarzenie przypada w dniach 25-27 sierpnia. Możemy spodziewać się bogactwa smaków i zapachów świeżo wypieczonego pieczywa oraz aromatycznych pierników. Nie zabraknie również niezwykle ciekawych pokazów oraz warsztatów obrazujących tradycje piernikarskie regionu, organizowanych przez Muzeum Regionalne w Jaworze. W centrum Rynku – podobnie jak w ubiegłym roku – w sąsiedztwie siedziby Informacji Turystycznej na dzieci i dorosłych czekać będą atrakcje „Piernikowa”. W tym roku przyjadą do nas wystawcy z Polski i Republiki Czeskiej.
W programie:
* Pracownia Piernika Artystycznego – Wilków: piernikowe dekoracje
* Piernik Wrocławski: degustacja i piernikowe pamiątki
* Piernikarnia Śląska – Niemcza: warsztaty wypieku pierników
* Muzeum Regionalne w Jaworze – piernik świętomarciński – warsztaty
* Słodka Chatka – Trzcińsko: warsztaty lukrowania pierników
* Pierniki z Oleśnicy – pierniki pszenno-żytnie
* Muzeum Toruńskiego Piernika – smaki polskie: pokazy i degustacja
* Pierniki Bardzkie – pokaz rzeźbienia drewnianych form
* Oldrich Kvapil – Czechy: warsztat mistrza form piernikarskich
Dzięki programowi, przygotowanemu przez Muzeum, będziemy mogli uczestniczyć w warsztatach wypieku pierników jaworskich i pierników niemczańskich. Uczestnicy warsztatów mogą przekonać się jak wyglądała praca w piekarni i jak odbywała się produkcja pierników przygotowywanych w tradycyjnym piecu. W oparciu o dawne receptury można będzie własnoręcznie przygotować wypieki z tradycyjnych form piernikarskich. Jedną z form będzie wizerunek średniowiecznego patrona miasta Jawora, św. Marcina. Dla turystów przygotowaliśmy w siedzibie Informacji Turystycznej w Rynku pamiątki i wyroby rękodzieła lokalnych twórców. Będzie tu można również nabyć jaworskie pierniki.
Kolejną atrakcją jaką przygotowaliśmy dla uczestników jest prezentacja wyrobów piernikarskich Muzeum Okręgowego w Toruniu. Pierniczki, w tym znane i cenione w świecie katarzynki robione są zgodnie ze starymi recepturami, bez żadnych konserwantów i innych ulepszaczy.
Wśród wyrobów znaleźć można pierniki tradycyjne, tradycyjne z różą i czekoladą, Kawusie, Pierniki Mistrzowskie, Gentlemańskie (Dżentelmeńskie) oraz Kostki tradycyjne.
Oczywiście w programie nie może zabraknąć również warsztatów lukrowania pierników Marcina Goetza. Pan Goetz w swojej pracowni traktuje ciasto jak materiał plastyczny, z którego wyrabia i wypieka wspaniałe pierniczki. Podczas warsztatów uczestnicy mają możliwość tworzenia niepowtarzalnych kształtów. Z piernika można wyczarować wszystko co podsunie nam wyobraźnia.
Kolejnym wyjątkowym gościem, który zaszczyci Nas podczas Święta Chleba i Piernika będzie Oldrich Kvapil – mistrz, rzeźbiarz, który zajmuje się tworzeniem drewnianych form do pierników od 1966 r. W 2003 r. otrzymał zaszczytny tytuł “nosiciela tradycji ludowej” przyznawany przez Ministerstwo Kultury dla osób szczególnie ważnych dla zachowania dziedzictwa kulturowego Czech. Podczas naszej imprezy uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z przykładowymi pracami Pana Oldricha ,a także podpatrzeć jak tworzy swoje formy do pierników.
Serdecznie zapraszamy na tegoroczne Święto Chleba i Piernika, gdzie razem będziemy przeżywać, uczyć się i na nowo poznawać „słodką” kulturę i tradycję Naszego miasta.
Piernikowe atrakcje odbywać się będą: w piątek 25 sierpnia oraz w sobotę 26 sierpnia w godzinach od 10 do 20, zaś w niedzielę 27 sierpnia w godzinach od 10 do 15.
Serdecznie zapraszamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię